ISSN 2657-9596

Żurawlów: apel do społeczeństwa

Redakcja
10 kwietnia 2014

Czy słyszeliście o gazie łupkowym?

Na pewno tak – to bogactwo, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Czy słyszeliście o technologii wydobycia?

Pewnie tak – niewielka ingerencja w środowisko, technologia zapewniająca pełne bezpieczeństwo, przejściowe zmiany w krajobrazie…

Czy słyszeliście o proteście rolników w Żurawlowie?

Może co nieco – grupa zmanipulowanych, upartych wieśniaków, która nie chce bogatego inwestora w swojej wsi.

Jeżeli taka jest wasza wiedza, to jest ona zgodna z wiedzą zdecydowanej większości Polaków.

Nie wiemy już, jakimi słowami mówić do Was. Od 10 miesięcy kontynuujemy aktywny protest przeciwko działaniom firmy CHEVRON, która prowadzi poszukiwania gazu łupkowego w naszej gminie. Od 10 miesięcy mówimy, piszemy, krzyczymy, prosimy, aby urzędnicy, politycy, dziennikarze, działacze społeczni i tzw. zwykli obywatele zastanowili się nad argumentami, którymi się posługujemy. Ostrzegaliśmy już przed:

 • arogancją koncernu, który łamiąc prawo i zupełnie nie licząc się z mieszkańcami daje nam przedsmak przyszłej „współpracy”. Jak do tej pory „współpraca” ta sprowadza się do spotkań w sądzie, gdzie występujemy w roli OSKARŻONYCH, mimo, że firma dotąd nie potrafi zgromadzić dokumentów, które uprawniałyby ją do prowadzenia wierceń;
 • tym, że nasze ziemie na Zamojszczyźnie należą do najżyźniejszych w Polsce, a przy gęstości odwiertów, które będą konieczne do eksploatacji złoża, stracimy możliwość jej uprawiania;
 • możliwością skażenia wód podziemnych, opierając się na doświadczeniach amerykańskich (w samej Pensylwanii złożono w 2012 roku-499, a w 2013 roku- 398 doniesień o skażeniu wód). Cała Lubelszczyzna znajduje się na Głównych Zbiornikach Wód Podziemnych, które są rezerwuarem wody pitnej również dla przyszłych pokoleń. Wystarczy awaria jednego odwiertu, by doszło do nieodwracalnych szkód;
 • produkcją ogromnych ilości toksycznych ścieków, przy braku technologii ich skutecznego oczyszczenia;
 • przymusowymi wywłaszczeniami, bo udokumentowane złoże staje się celem publicznym (koncesje na gaz łupkowy zajmują ok. 1/3 powierzchni Polski);
 • planami rozpoczęcia poszukiwań gazu w samym sercu Roztocza (gmina Susiec);
 • hałasem, rozjeżdżonymi przez cysterny drogami, zniszczoną infrastrukturą…

I co? I nic. Sprawy, które powinny wstrząsać i nie pozwolić spokojnie zasnąć, prawie nikogo nie obchodzą. Śpijcie dalej, drodzy państwo. Niech do snu utulą Was słowa A. Jagusiewicza, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (sic!): „Kontrole wobec przedsiębiorców poszukujących i rozpoznających złoża gazu z łupków, powinny być dla nich przyjazne i żadnym wypadku nie zniechęcać ich do dalszej eksploatacji tego surowca”.

Proszę pamiętać o głównym przesłaniu urzędnika, zajmującego się ochroną środowiska: NIE WOLNO ZNIECHĘCAĆ INWESTORA!

W tym właśnie kierunku od kilku lat zmierza proces legislacyjny w Polsce. Główny Geolog Kraju S. Brodziński stwierdził wprost, że należy dokonać takich regulacji prawnych, aby przeciwnicy gazu łupkowego nie mogli używać prawa w celu zablokowania procesu wydobycia. Jesteśmy przekonani, że moment przebudzenia nie będzie przyjemny. Jeżeli złoża w Polsce okażą się perspektywiczne i opłacalne, koncerny wydobywcze nie będą miały „nieprzyjemności” związanych z uciążliwymi kontrolami, zainteresowanie społeczeństwa będzie tak nikłe, jak do tej pory, a przepisy prawa zablokują możliwość prowadzenia skutecznego protestu, to… No właśnie, to co? Może warto zapytać mieszkańca Ekwadoru lub Nigerii co będzie dalej.

Nie prosimy już nawet o wsparcie naszego protestu. Od tylu miesięcy to robiliśmy, że wiemy, iż jest to mało skuteczne. Prosimy o wyłączenie TV i włączenie myślenia (jest to hasło jednego z niezależnych portali internetowych) i całkowicie samodzielne zainteresowanie się przyszłym gazowym Eldorado w Polsce i tym, w jakim celu rozmontowywane są w naszym kraju resztki demokracji. Eldorado? Być może tak – ale dla kogo?

Mieszkańcy protestujący w Żurawlowie, gmina Grabowiec, powiat zamojski

http://www.facebook.com/OccupyChevronPL
http://occupychevron.tumblr.com/

Zobacz też:

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

12 thoughts on “Żurawlów: apel do społeczeństwa

 • 10 kwietnia 2014 o 13:19
  Permalink

  Infrastrukturą??Jakiś żart?? Mieszkam niedaleko i wiem jak sytuacja wygląda.Tu infrastruktury nie ma od 10 lat. Jeżeli każdy jest aż takim ekologiem to czemu używa środków ochrony roślin tudzież nawozów ,jeździ samochodem itd. Ludzie którzy protestują są rolnikami posiadającymi duże gospodarstwa rolne więc im akurat na rękę to nie jest ale co z młodymi ludźmi?? Osobiście znam kilka osób, którzy znaleźli pracę w Chevronie, więc jakiś to progres jest. Dlaczego osoba, która miała najwięcej do powiedzenia jest teraz ochroniarzem w tej firmie?? Drażni mnie jedynie fakt że owe odwierty nie będą przeprowadzać polska firma a amerykańska.

  Odpowiedz
  • 11 kwietnia 2014 o 10:55
   Permalink

   Nudne są te argumenty z nawozami i środkami ochrony roślin… to tak jakby komuś powiedzieć- masz cukrzycę i wysoki cholesterol, to rak ci już nie zaszkodzi. Niestety działanie trucizn się kumuluje i kiedyś może być o jedną ZA DUŻO.

   Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2014 o 18:47
  Permalink

  do “mieszkańca Gminy Grabowiec”:
  Płytki umysł i płytkie myślenie.
  Praca: w ochronie za 5 zł na godzinę – ideał dla młodych ludzi.
  Chevronowi zależy na skłóceniu ludzi w lokalnej społeczności.
  To praktyka stosowana z powodzeniem na całym świecie.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2014 o 23:43
  Permalink

  A może “mieszkaniec gminy Grabowiec” to jeden z dwóch agentów bezpieczeństwa firmy Chevron, którzy zawsze towarzyszą mieszkańcom Żurawlowa gdy są zapraszani na konferencje, spotkania, debaty? Dwa dni temu w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie też byli, jak zwykle…
  To taki mobbing, żeby się szybciej złamali. Idzie w parze z dwumiesięczną kampanią medialną firmy Chevron, którą ktoś oszacował na 10 milionów zł: “szanujemy społeczności lokalne”…Kłamią jak oddychają łachudry!

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2014 o 23:32
  Permalink

  Protestujący to wasze “co by było gdyby…” jest żenujące! Sami zatruwacie środowisko opryskami, nawozami itd… Nie róbcie z siebie ofiar a napiszcie dlaczego Chevron pozwał was do sądu, w jak nieludzki sposób traktujecie choćby ochroniarzy… Ta sprawa ma drugie dno i wszyscy o tym wiedzą i ja osobiście wole koncern Chevron połączony z naszym rodzimym PGNiG niż Gazprom. Czerwonych obaliliśmy 25 lat temu i niech tak zostanie!!!
  Chevron nie kłuci ze sobą społeczności,wręcz przeciwnie nawiązuje dialog, daje miejsca pracy jest wsłuchany w potrzeby . Occupy Chevron Żurawlów to ściema, często nieprawdziwe infirmacje i uwłaczające teksty na poziomie przedszkolaka. Oskarżacie ludzi o to ,że chevron ich przekupuje a was protestujący kto opłaca??? wy na proteście robicie biznes !!! Nie bez powodu ABW was inwigiluje!!! Ale to dobrze najwyższy czas!!! Bando faryzeuszy!!!

  Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2014 o 00:04
  Permalink

  Czy wy protestujący macie ludzi za idiotów? ciągle wszystkich obrażacie np. “wyłącz telewizor , włącz myślenie”… ja pier… co to ma być ??? Może lepiej wyłączyć kilka skromniutkich stron w necie dzięki którym jeszcze skamlecie i wypisujecie te durnoty w które już nikt nie wieży!!! Ludzie mający dostęp do ogromu wiedzy w dzisiejszych czasach nie opierają się na kilku bzdetach zawartych na occuoy chevron Żurawlow. Tym bardzie,że tak naprawdę wasze intencje nie są tak czyste jak to przedstawiacie!!! Czas ciemnoty i zacofania minął. Pora na postęp , nowe miejsca pracy i rozwój gospodarki.

  Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2014 o 22:10
  Permalink

  A może jesteśmy niedouczeni,nie mamy wiedzy na ten temat,boimy się przyznać do własnej ignorancji,nie chce nam się zajmować czymkolwiek poza gromadzeniem dóbr materialnych,bo wydaje nam się,że tylko na to mamy jeszcze jakiś wpływ.
  W naszych miastach służby miejskie wycinają zdrowe,piękne drzewa pod byle pretekstem. To widać.A co pod ziemią,kogo to obchodzi?
  Przestajemy komukolwiek ufać. Znika więź sąsiedzka, osiedlowa i życzliwość. Pozostała już tylko w Żurawlowie. Pozorujemy swe działanie, zadowalamy się cichym wspieraniem bo…co? Wracają czasy kamienia łupanego (łupkowego?).

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2014 o 11:02
  Permalink

  Najśmieszniejsze jest to, ze ciut ciut niżej jest niezmierzony bezkres źródeł geotermalnych, których wydobycie nie niszczy środowiska. Komuś ZA BARDZO zależy żeby Polskę przekopać.

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia 2014 o 11:56
   Permalink

   Rozsądny, Long- nawet podobne błędy ortograficzne robicie,no i poziom wściekłości identyczny. Jesteście bliźniętami, czy co? Mnóstwo insynuacji i żadnych konkretów.
   “Chevron nawiązuje współpracę, daje miejsca pracy, jest wsłuchany w potrzeby”-ten OGROM wiedzy zdaje się pochodzi z jakiejś ulotki reklamowej…A najbardziej zainteresował mnie “nieludzki sposób traktowania ochroniarzy”,proszę o szczegóły. Na stronie Occupy najwięcej jest linków do portali branżowych. To też “bzdety na poziomie przedszkolaka”? Niestety(dla ciebie) tam też jest coraz więcej krytyki i zastrzeżeń odnośnie wydobycia gazu łupkowego w Polsce.A co ty czytasz? Podziel się , skąd ty czerpiesz informacje?

   Odpowiedz
   • 15 kwietnia 2014 o 12:16
    Permalink

    Jeszcze jedno- to naprawdę budujące, że ochroniarze z Żurawlowa czytają Zielone Wiadomości!

    Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2014 o 21:38
  Permalink

  “Na stronie Occupy najwięcej jest linków do portali branżowych.” Wklejacie tylko te artykuły które wam pasują. A poza tym z tego waszego protestu nic dobrego nie wyszło. Nikt nie słucha waszych bredni. Nik sie tym nie nie interesuje. W Grabowcu przygotowujemy wielka manifestacje na rzecz poparcia wydobycia gazu w naszej gminie. Wystąpimy też z wnioskiem do wójta i wejewody o wykluczenie Żurawlowa z gminy Grabowiec. Wioska leży na skraju gminy wiec spokojnie można ją dołączyć do Miączyna albo Skierbieszowa

  Odpowiedz
  • 22 kwietnia 2014 o 20:15
   Permalink

   Trochę sobie zaprzeczasz.Skoro “nikt nie słucha i nikt się nie interesuje” to po co takie radykalne i zapewne “medialne” posunięcia??

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.