ISSN 2657-9596

Czy Unia uzna atom i gaz za zrównoważoną energię? Polacy przeciwni

Maria Wittels
28/06/2022

Polacy nie popierają unijnego planu uznania energii pochodzącej z gazu i atomu, jako „zielonej”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że jedynie 35% Polek i Polaków jest przychylne uznania gazu za zrównoważone źródło energii, a w przypadku atomu – 36%.  Co w zamian? Badani z Polski uznali, że zrównoważona energia to ta, która pochodzi z wiatru (86%) i słońca (90%).

Wyniki badania powinni wziąć sobie do serca eurodeputowani, którzy w pierwszym tygodniu lipca podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, zdecydują, czy uznać gaz i atom za zielone inwestycje. Jeśli tak się stanie, miliardy euro zostaną przesunięte z energii wiatrowej, słonecznej na gaz kopalny i energię jądrową. Tymczasem z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF jasno wynika, że zarówno Polacy, jak i obywatele innych państw Unii Europejskiej [1], są temu przeciwni.

„Zgodnie z oczekiwaniami obywateli, zarówno Unia, jak i Polska, powinny wspierać finansowo rozwój odnawialnych źródeł energii i sieci energetycznej. To jedyna droga do bezpieczeństwa i niezależności energetycznej oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Paliwa kopalne i energetyka atomowa to przeszłość, której społeczeństwo już nie akceptuje. Wzywamy posłów do Parlamentu Europejskiego, aby posłuchali swoich wyborców!” – mówi Marcin Kowalczyk Starszy Specjalista ds. Polityki Klimatycznej w Fundacji WWF.

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam bardzo boleśnie, że poleganie na paliwach kopalnych, takich jak gaz, zagraża naszemu bezpieczeństwu. Widzi to coraz więcej osób. Już 58% Polek i Polaków uważa, że względu na wojnę w Ukrainie Unia Europejska powinna przyspieszyć ograniczanie zużycia paliw kopalnych. Podobnego zdania jest 60% obywateli Unii.

„To kolejne wyniki badań, które dowodzą, że Polacy chcą rozwoju energetyki wiatrowej, która jest kluczowym elementem transformacji energetycznej [2]. Jeżeli proponowane zmiany w prawie krajowym wejdą w życie, to decyzja o odstąpieniu od ograniczeń wysokościowych, (tzw. zasady 10H) dla wiatraków będzie podejmowana na poziomie samorządów. To oznacza zwiększone znaczenie konsultacji społecznych i lokalnych społeczności, które – jak pokazują badania – są dobrze nastawione do OZE” – zaznacza Mikołaj Troczyński Starszy Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii w WWF Polska.

 

Odwołania:

  1. Badanie zostało przeprowadzone przez Savanta ComRes na zlecenie WWF. W badaniu wzięło udział 8125 obywateli i obywatelek z 8 krajów europejskich (Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Holandii i Bułgarii). W Polsce w badaniu wzięło udział 1016 obywateli i obywatelek
  2. 79% Polek i Polaków uznaje, że konieczna jest jak najszybsza zmiana prawa, aby ułatwić budowę wiatraków w naszym kraju – więcej https://media.wwf.pl/pr/750844/polacy-chca-energii-z-wiatru-czy-rzad-morawieckiego-uslyszy-glosy-obywateli

 

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.