ISSN 2657-9596

TAK dla innej Europy

Dariusz Zalega
1 maja 2013

Polscy pracownicy nie potrzebują „więcej Europy”, tylko zupełnie innej Europy. Każdy widzi, że obecny model Unii Europejskiej oznacza faktyczny dyktat świata finansów i biznesu, przerzucanie kolejnych kosztów kryzysu na społeczeństwa, tworzenie technokratycznej superstruktury, w której to bogaci lobbyści mają więcej do powiedzenia od zwykłych obywateli.

Podobny proces obserwujemy zresztą w skali każdego kraju. Jednak w obliczu dyktatury międzynarodowych koncernów, prób wygrywania przeciwko sobie pracowników różnych państw, możliwa jest – a przede wszystkim potrzebna – inna Europa: równająca w górę prawa socjalne, wspierająca tworzenie pełnowartościowych miejsc pracy, prowadząca aktywną politykę gospodarczą.

Unia Europejska w wersji neoliberalnej, jaką fundują nam liberalni technokraci, faktycznie kopie grób dla idei wspólnej Europy. Jeżeli wspólna Europa będzie dalej kojarzona z odbieraniem kolejnych praw socjalnych i demokratycznych, z dyktatem wielkiego biznesu, to ostatecznie do głosu dojdą – i już dochodzą – tendencje antyeuropejskie, nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Albo Europa będzie socjalna i demokratyczna, albo nie będzie jej wcale.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.