ISSN 2657-9596

PKP Energetyka pozostanie prywatna?

29 marca 2016

Ku końcowi mają się prace dwóch zespołów powołanych przez ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Mają one ustalić, czy sprzedaż PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners była zgodna z polskim prawem. O ile nie ma jeszcze oficjalnych stanowisk, o tyle w ministerstwie nie mówi się już o nacjonalizacji tej spółki, tylko o “konstruktywnych rozmowach z inwestorem i wspólnym poszukiwaniem wyjścia” (cytat za money.pl).

Przeciw sprzedaży Energetyki ostro w poprzedniej kadencji protestowały PiS i SLD. Odpowiedzialny za prywatyzację minister Paweł Olszewski z PO twierdzi, że odbyła się ona zgodnie z zapisami ustawy o PKP, która obowiązuje od kilkunastu lat, a której to ustawy obydwa ugrupowania w trakcie swoich rządów nie zmieniały.

Sprzedażą nowego nabytku CVC nie jest jednak zainteresowane, a jedyną możliwą opcją jej powrotu do skarbu państwa jest kupno akcji spółki na giełdzie za kilka lat, jeśli ta się tam pojawi.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Komentarze do “PKP Energetyka pozostanie prywatna?

  • 29 marca 2016 o 11:09
    Permalink

    Jeżeli ktoś/ktosia z czytelników ma projekt założenia spółdzielni socjalnej (mam parę pomysłów jak pogodzić cele społeczne i środowiskowe, proszę o ewentualny kontakt przez redakcję Zielonych Wiadomości), warto się zwrócić do NESsT, organizacji działającej w Europie Wschodniej z kręgu partnerów CVC, dotowanej przez CVC Foundation, o wsparcie – finansowe i merytoryczne, podobno kilkuletnie. Informacje można znaleźć na stronie CVC Capital Partners. CVC Capital Partners to typowa kapitalistyczna firma, więc musi się trochę wykazać odpowiedzialnością społeczną – niech to przynajmniej posłuży jakiejś słusznej sprawie u nas w kraju.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.