ISSN 2657-9596

Czas na działanie, aby zapobiec ekologicznej katastrofie -TERAZ!

15/12/2018

Vandana Shiva, Noam Chomsky, Naomi Klein i inne znakomitości świata nauki i kultury podpisują globalne wezwanie do działania na rzecz przeciwdziałania przyspieszającej zmianie klimatu.

100 wybitnych ludzi, naukowców, pisarzy, polityków i aktywistów z całego świata, w tym Vandana Shiva, Noam Chomsky, Naomi Klein i Dr Rowan Wiliams, podpisało list otwarty, w którym wzywają wszystkich ludzi dobrej woli na świecie do organizowania się i buntu przeciwko dzisiejszemu marazmowi i bierności w obliczu kryzysu ekologicznego i klimatycznego.

W liście czytamy: „Przywódcy polityczni na całym świecie nie robią nic, aby powstrzymać kryzys ekologiczny”. „Jeżeli światowa gospodarka będzie nadal podporządkowana regułom globalnego kapitalizmu, katastrofa na skalę planetarną jest nieunikniona”.

List napisany przez członków i członkinie ruchu Extinction Rebellion: Dr Alison Green, Dr Richarda House’a i Dr Ruperta Reada, został opublikowany 10 grudnia w mediach na całym świecie, w tym w dziennikach: the Guardian (Wielka Brytania), South China Morning Post (Hong Kong), Taipei Times (Tajwan), O Pais (Mozambik), Aftenposten (Norwegia) i Al Wihda (Czad).

Tłumaczenie pełnej treści Listu poniżej:

Kryzys klimatyczny: List otwarty do ludzi dobrej woli na całym świecie

Czas na działanie, aby zapobiec ekologicznej katastrofie -TERAZ!

W naszym złożonym, współzależnym globalnym ekosystemie życie umiera – wymieranie gatunków następuje w coraz szybszym tempie. Kryzys klimatyczny pogłębia się o wiele szybciej niż to uprzednio przewidywano. Każdego dnia wymiera 200 gatunków. Ta rozpaczliwa sytuacja nie może trwać dłużej. Przywódcy polityczni na całym świecie nie robią nic, aby powstrzymać kryzys ekologiczny. Jeżeli światowa gospodarka będzie nadal podporządkowana regułom globalnego kapitalizmu,  katastrofa na skalę planetarną jest nieunikniona.

Samozadowolenie i bierność w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Brazylii, w całej Afryce i Azji – odzwierciedlają różnorodne przejawy politycznego paraliżu, uchylania się ludzkości od podstawowej odpowiedzialności za opiekowanie się planetą.

Międzynarodowe organizacje polityczne i rządy narodowe muszą natychmiast skupić się na problemie kryzysu klimatycznego i jak najszybciej opracować kompleksowe polityki, aby mu skutecznie przeciwdziałać. Tradycyjnie bogate państwa globalnej Północy muszą dobrowolnie sfinansować szeroko zakrojone strategie ochrony środowiska narodów zubożałych, by zrekompensować im dotychczasowy niezrównoważony wzrost gospodarczy i zadośćuczynić za plądrujący planetę imperializm narodów materialnie uprzywilejowanych.

Wziąwszy pod uwagę, że ekstremalne warunki pogodowe już mają negatywny wpływ na produkcję żywności, żądamy, by rządy bezwłocznie podjęły działania dla uniknięcia głodu, inwestując w rozwój produkcji żywności opartej o agroekologię, która jest bardziej odporna na tego rodzaju zjawiska. Apelujemy także o zwołanie w trybie pilnym szczytu poświęconego ratowaniu arktycznej pokrywy lodowej, aby spowolnić negatywny wpływ ocieplenia klimatu na nasze plony.

Ponadto wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie do organizowania się i buntu przeciw marazmowi, bierności i samozadowoleniu w ich konkretnych kontekstach, włączając w to poparcie dla praw ludów tubylczych, dekolonizację i sprawiedliwe zadośuczynienie dla ofiar – przyłączajcie się do globalnego ruchu, który buntuje się dziś przeciw wymieraniu (np. Extinction Rebellion w Wielkiej Brytanii).

Musimy w sposób pokojowy zrobić wszystko co konieczne, by przekonać polityków i liderów biznesu do porzucenia samozadowolenia i zaprzeczenia. „Business as usual” nie jest już dłużej możliwy. Globalni obywatele nie będą już dłużej tolerować tego rodzaju nie wywiązywania się z naszych powinności wobec Ziemi.

Każdy i każda z nas, szczególnie w świecie materialnie uprzywilejowanym, musi zobowiązać się do akceptacji konieczności skromniejszego stylu życia, znacznego ograniczenia konsumpcji, i nie tylko przestrzegania praw człowieka, ale również naszych opiekuńczych obowiązków wobec Ziemi.

Dr Vandana Shiva Delhi, India

Naomi Klein Author

Noam Chomsky Laureate professor, University of Arizona, Institute professor (emeritus) MIT, USA

Prof AC Grayling Master of the New College of the Humanities, London, UK

Philip Pullman UK

Dr Rowan Williams UK

Bill McKibben Founder, 350.org, Brooklyn, New York, US

Tiokasin Ghosthorse (Lakota Nation), New York, NY, US

Esther Stanford-Xosei Convenor-General, Stop the Maangamizi: We Charge Genocide/Ecocide Campaign (SMWeCGEC), London, UK

Sir Jonathon Porritt Signing in a personal capacity, UK

Dr Alison Green Pro Vice-Chancellor (Academic), Arden University, National Director (UK) http://www.scientistswarning.org/ , UK

Lily Cole Model, entrepreneur and patron for the Environmental justice foundation

Chris Packham English naturalist and TV presenter, UK

Dr Susie Orbach Consultant psychoanalyst, The Balint Consultancy, UK

Prof Joy Carter CBE Vice Chancellor, University of Winchester, UK

Prof Jayati Ghosh Jawahar Nehru University, New Delhi, India

Pełna lista sygnatariuszy: https://rebellion.earth/vandana-shiva-naomi-klein-noam-chomsky-and-more-sign-global-call-to-arms-on-climate-emergenc/

źródło; Extinction Rebellion

Artykuł na portalu dziennika the Guardian

Tłumaczenie i opracowanie: Jan Skoczylas

Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.