ISSN 2657-9596

W Katalonii jednak powstanie rząd większościowy

12/01/2016

Na niespełna sześć godzin przed terminem rozpisania nowych wyborów parlamentarnych w Katalonii doszło do porozumienia socjalistycznej Kandydatury Jedności Ludowej (Candidatura Unida Popular – CUP) i koalicji niepodległościowej Razem na rzecz Tak (Junts pel Sí – JxSí).

Na mocy umowy powstanie rząd JxSí, który będzie miał poparcie pozostającej poza rządem CUP. Na jego czele stanie Carles Puigdemont, były dziennikarz, były poseł do katalońskiego parlamentu oraz od 2011 burmistrz swojego rodzinnego miasta Girona. Puidgemont należy do liberalnej partii Demokratyczna Konwergencja Katalonii (Convergència Democràtica de Catalunya – CDC), jednej ze składowych JxSí.

W wyborach do parlamentu katalońskiego zwycięstwo odniosła JxSí, która zdobyła 62 mandaty, co oznaczało, że do większości brakowało jej sześciu miejsc. Razem na rzecz Tak to koalicja typu big tent, powołana w celu przeprowadzenia procesu uzyskania przez Katalonię niepodległości. Grupuje szerokie spektrum polityczne od lewicy socjalistycznej do prawicy narodowo-konserwatywnej. Na jej czele stoi prawicowy były premier Katalonii, Artur Mas, którego polityka cięć stała się główną kością niezgody między JxSí a CUP.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.