ISSN 2657-9596

Orban: konstytucja Węgier zakazuje „islamizacji”

26/04/2016

Premier Węgier, Viktor Orban, oświadczył, że konstytucja kraju zakazuje „islamizacji”, poprzez zapisy o zapewnieniu pielęgnowania węgierskiego dziedzictwa, kultury i języka. Takie sformułowania znalazły się w nowelizacji zatwierdzonej przez parlament pięć lat temu.

Orban powiedział, że jego rząd nie może poprzeć polityki „pływów migracyjnych”, oraz, że w celu ochrony obywateli, rząd ma prawo decydować „kto i dlaczego chce do nas przyjechać, i mamy prawo wybrać, z kim chcemy żyć, a z kim nie”.

Skrytykował jednocześnie Unię Europejską, jako zajętą „wyłącznie samoobwinianiem”, kiedy to powinna być mocarstwem światowym. Zaznaczył też, że jego zdaniem Europa zapomniała o swoim dziedzictwie i tylko Polska oraz Węgry dbają o to w Unii.

Nowelizacja konstytucji była krytykowana przez opozycję oraz organizacje pozarządowe. Amnesty International uznała, że jest ona sprzeczna z prawami człowieka w kwestii m.in. aborcji i małżeństw homoseksualnych. Jest w niej zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną i o ochronie życia poczętego.

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.