ISSN 2657-9596

Orban: konstytucja Węgier zakazuje “islamizacji”

26 kwietnia 2016

Premier Węgier, Viktor Orban, oświadczył, że konstytucja kraju zakazuje “islamizacji”, poprzez zapisy o zapewnieniu pielęgnowania węgierskiego dziedzictwa, kultury i języka. Takie sformułowania znalazły się w nowelizacji zatwierdzonej przez parlament pięć lat temu.

Orban powiedział, że jego rząd nie może poprzeć polityki “pływów migracyjnych”, oraz, że w celu ochrony obywateli, rząd ma prawo decydować “kto i dlaczego chce do nas przyjechać, i mamy prawo wybrać, z kim chcemy żyć, a z kim nie”.

Skrytykował jednocześnie Unię Europejską, jako zajętą “wyłącznie samoobwinianiem”, kiedy to powinna być mocarstwem światowym. Zaznaczył też, że jego zdaniem Europa zapomniała o swoim dziedzictwie i tylko Polska oraz Węgry dbają o to w Unii.

Nowelizacja konstytucji była krytykowana przez opozycję oraz organizacje pozarządowe. Amnesty International uznała, że jest ona sprzeczna z prawami człowieka w kwestii m.in. aborcji i małżeństw homoseksualnych. Jest w niej zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną i o ochronie życia poczętego.

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.