ISSN 2657-9596

Myśliwi nie wejdą do lasu

06/04/2020
Pod presją aktywistów i organizacji ekologicznych Ministerstwo Środowiska zaktualizowało zasady wstępu do lasów. Zakazem nie są objęci tylko pracownicy Lasów Państwowych. W specjalnym komunikacie powołano się na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego oraz decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

„Oznacza to, że myśliwi mogą się przemieszczać, ale poza zamkniętym obszarem, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom. Jednak poza zamkniętymi terenami zielonymi” – napisano w komunikacie.

Sam zakaz wstępu do lasów wzbudził dużo kontrowersji, jednak wyłączenie z niego myśliwych wywołało społeczne oburzenie. „Taryfa ulgowa dana myśliwym jest skandaliczna wobec całego społeczeństwa, które ogromnym kosztem musi dostosować się do najnowszych wymogów epidemiologicznych. Zamarła gospodarka, ludzie zostali w domach, wielu nie może wykonywać swoich codziennych zajęć i obowiązków, nie wolno pójść na spacer do parku ani pochodzić po lesie, a myśliwi, pod pretekstem prowadzenia „gospodarki łowieckiej” i walki z ASF, będą mogli bezkarnie polować” – mówił na dzień przed wprowadzeniem zakazu Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją!

Aktualnie dopuszczalne są tylko polowania na polnych obwodach łowieckich, i tylko na dziki w ramach walki z ASF. Mogą w nich uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do 11 kwietnia i niemal na pewno zostanie przedłużony. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którym na sercu leży dobrostan zwierząt, ponieważ w ostatnich dekadach nie zdarzyło się nigdy, aby wydano zakaz polowań w lasach na tak długi czas.

Fot. Marcin Moga

Oprac. Marcin Wrzos


Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading