ISSN 2657-9596

Zdrowie wypisane na czole

Jerzy Masłowski
30/08/2012
Według chińskiej medycyny twarz jest jak lustro, w którym odbijają się wszystkie choroby. Chińscy lekarze potrafią po szczegółowym obejrzeniu czoła, policzków i nosa określić, co dolega pacjentowi i ostrzec go przed chorobami grożącymi mu w przyszłości. Ten sposób diagnozowania nie ma nic wspólnego z wróżbiarstwem, jest jedynie sumą obserwacji, analiz i doświadczeń, jakie na przestrzeni kilku tysięcy lat poczynili wschodni medycy.

Twarz masywna, o ostro zarysowanych szczękach świadczy o silnym temperamencie i rozrodczości, ale też skłonności do nerwic i chorób wątroby. Twarz szczupła i wątła sygnalizuje, że słaby jest układ trawienny i oddechowy; świadczy też o skłonnościach do chorób zakaźnych, także angin i grypy. Twarz szeroka i nalana przepowiada choroby serca, trzustki i nadnerczy; mężczyźni posiadający taką twarz mogą mieć problemy z genitaliami już w średnim wieku.

Czoło obrazuje stan jelit. Mocne poziome linie (zmarszczki) świadczą o aktualnych lub przyszłych problemach z jelitem cienkim i grubym oraz problemach z przyswajaniem pokarmów – pacjent mający takie zmarszczki je zbyt wiele pokarmów oczyszczanych (biała mąka, rafinowany cukier, polerowany ryż) oraz produktów konserwowanych chemicznie albo też pije zbyt dużo słodkich alkoholi. Pionowe zmarszczki między oczami (tzw. groźna mina) zapowiadają choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego; zaczerwienienia w okolicy zmarszczek przestrzegają, że pacjent je zbyt dużo mięsa i serów, co może zaowocować chorobą wieńcową.

Nos o czerwonym zabarwieniu mają osoby o słabym sercu, którym w przyszłości grozi choroba wieńcowa – w ich diecie zbyt wiele jest mięsa, tłuszczu, soli i alkoholu. Jeśli nos jest czerwono-siny, znaczy to, że choroba zaczyna się już rozwijać. Jeśli na czubku lub boku nosa widać sine naczynka krwionośne, może to oznaczać rychły zawał. Biała skóra na nosie sygnalizuje, iż pacjent je zbyt mało jarzyn i owoców, co może się skończyć awitaminozą lub anemią. Żółty nos mają osoby spożywające za dużo tłuszczów i potraw smażonych, co grozi chorobą wątroby lub kamicą żółciową. Szary nos świadczy o zanieczyszczonych płucach i może wróżyć początki astmy. Nos nabrzmiały, wilgotny i miękki świadczy o powiększonym mięśniu sercowym. Nos tłusty i twardy sygnalizuje problemy z zatokami. Nos obrzmiały i bolesny świadczy o otłuszczonym sercu.

Policzki o szarym lub brązowym zabarwieniu mają osoby o słabych płucach. Posiadaczami takich policzków są zwykle palacze tytoniu, górnicy lub ci, którzy pracują wśród pyłów. Jeśli na domiar złego policzki są zapadnięte lub mają rozszerzone pory skórne albo pokryte są krostkami, to znak, że ich właścicielowi grożą w przyszłości nowotwory układu oddechowego.

Oczy mające sine podkówki lub tzw. „worki” świadczą o złej pracy nerek, co jest spowodowane fatalną dietą (zbyt dużo mięsa, słonych kiełbas, słodyczy, mocnych alkoholi). Różowe placki pod oczami wróżą nadchodzące zapalenie kłębuszków nerkowych. Oczy mętne i pozbawione blasku sygnalizują nadchodzącą chorobę śledziony, co jest spowodowane złym odżywianiem (zbyt mało w diecie gorących zup, ciepłych gulaszy warzywnych, kasz i ciepłych napojów, za dużo kanapek i zimnych napojów). Oczy wąskie świadczą o wrodzonych skłonnościach do chorób gardła i krtani. Oczy okrągłe mają osoby ze skłonnościami do alergii i chorób tarczycy, zaś migdałowe – przyszli astmatycy.

Warga górna odzwierciedla stan żołądka. Pęknięcia to znak, że dieta jest zbyt ciężkostrawna (grożą nieżyty, wrzody itp.). Warga intensywnie czerwona świadczy, że w diecie jest zbyt dużo mięsa. Kolor blady świadczy o objadaniu się słodyczami, co grozi nadkwasotą. Jakiekolwiek zmiany na wardze lub nad wargą (np. u kobiet pojawienie się meszku, u mężczyzn – wyprysków) świadczą o zaburzeniach hormonalnych lub nadchodzącej chorobie narządów rozrodczych.

Warga dolna pokazuje stan jelit. Jeśli jest wysuszona, to znak, że pacjent ma skłonność do zaparć – należy zmienić dietę na warzywną i – choć na jakiś czas – zrezygnować z ostrych przypraw (pieprz, chili, curry) oraz z soli. Warga blada wróży nadchodzące nieżyty (zbyt mało w diecie pieczywa razowego, kasz, kiełków i gotowanych jarzyn); właściciele bladej wargi zbytnio się objadają.

Kąciki ust odzwierciedlają stan dwunastnicy. Pęknięcia świadczą o spożywaniu dużych ilości słodyczy lub żywności konserwowanej (co grozi wrzodami!), długo utrzymujące się ranki mają osoby nadużywające kawy i trunków (co grozi wrzodami, nieżytami i nowotworami!). Osoby o wąskich ustach są uparte i często cierpią na nerwice, zaś o ustach szerokich to typowi marzyciele, którym grożą załamania psychiczne.

→ Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

 

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading