ISSN 2657-9596

Panel obywatelski dla klimatu: inauguracja

02/04/2019

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inaugurujące kampanię na rzecz zorganizowania ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, którego celem będzie rozstrzygnąć, co możemy zrobić, aby chronić klimat.

Czym jest panel obywatelski? Panel obywatelski to nowa forma demokracji, która polega na tym, że do zajęcia się danym tematem zaprasza się losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę obywateli. Ta grupa zapoznaje się z tematem słuchając wystąpień ekspertów, przedstawicieli urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych, a następnie omawia go, szukając najlepszych możliwych rozwiązań. Doświadczenia z organizowaniem paneli obywatelskich na świecie, między innymi z Irlandii, Australii, a ostatnio także z Polski (na poziomie miasta), pokazują, że panele pozwalają na podejmowanie wysokiej jakości decyzji.

Jak może działać panel obywatelski w skali ogólnopolskiej? Dlaczego warto go zorganizować w kwestii ochrony klimatu? O tym będzie można posłuchać już 5 kwietnia 2019 (piątek) w kawiarni Stół Powszechny, przy ul. Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie. W planie spotkania jest przewidziany także czas na dyskusję. Zaczynamy o godz. 18:00!

Wystąpienia otwierające:

– Edwin Bendyk

– Monika Sadkowska

Prezentacje:

– Marcin Popkiewicz – „Ochrona klimatu: czy, co i jak z tym zrobić?”

– Marcin Gerwin – „Ogólnopolski panel obywatelski dla klimatu”

Prowadzenie spotkania: Edwin Bendyk.

Więcej informacji:

Wydarzenie w serwisie Facebook

Citizens’ Assemblies

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading