ISSN 2657-9596

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odpowiada na list Ministra Środowiska

22/09/2019
Minister Środowiska odpowiedział oficjalnie uczestnikom Protestu Tysięcy Miast! List jest reakcją na piątkowe demonstracje  20. września, które w Polsce i na całym świecie zgromadziły setki tysięcy osób żądających od polityków i decydentów zmian w podejściu do zagrożeń klimatycznych. 20. września był ostatnim piątkiem przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował post będący odpowiedzią na list Ministra Środowiska skierowany do uczestników piątkowych protestów. Piszą:

Podziękował nam, nazwał się naszym sojusznikiem, a nasz wspólny głos określił jako słyszalny, ważny i niesiony przez niego głęboko w sercu. Chwalił się “osiągnięciami” rządu m.in. w zakresie smogu, które są absurdalnie nieadekwatne do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny.

Dlatego My odpowiadamy Ministrowi: dobrze, że widzi Pan wagę naszej walki, jednak CHCEMY ODPOWIEDZI DZIAŁANIEM, a nie podziękowań i wyrazów poparcia – otrzymaliśmy je już po marcowych protestach i nic z tego nie wynikło. Już w poniedziałek szczyt klimatyczny ONZ – będziemy obserwować, czy konsekwentnie reprezentuje Pan swoją postawą to, co wyraża słowami.
Walka trwa!

Oto list Młodzieżowego Strajku Klimatycznego skierowany do Ministra Środowiska:

Szanowny Panie Ministrze!

W piątek 20. września w 71 polskich miastach a tysiącach na całym świecie protestowaliśmy przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Po tym wydarzeniu napisał Pan do nas: „macie we mnie sojusznika i wspólnie możemy zdziałać jeszcze więcej”. Bardzo cieszymy się z wyrażonego w ten sposób poparcia dla naszej walki oraz ze związanego z nim zobowiązania do konkretnych działań.

Nasz głos określił Pan jako „niezwykle ważny w debacie publicznej”. A głos ten mówi wyraźnie: proponowane dotychczas rozwiązania, również wskazane przez Pana w liście, są dalece niewystarczające. Takie też pozostaną dopóty, dopóki kryzys klimatyczny nie zostanie odpowiednio określony. Właśnie dlatego, po uzyskaniu Pańskiego poparcia, oczekujemy oficjalnego ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego w Polsce. Powinno być to pierwszym krokiem ku realizacji naszych postulatów.

Aby konsekwentnie iść wspomnianą przez Pana drogą ku lepszemu jutru, konieczny jest dialog między nami, strajkującą młodzieżą a osobami decydującymi o naszej przyszłości. Widzimy naglącą potrzebę spotkania, szczególnie że jak sam Pan stwierdził: „Ze strony rządu oraz resortu środowiska możecie liczyć na nasze wsparcie […]”. Spotkanie z Ministrem Środowiska oraz Premierem będzie szansą na zaprezentowanie działań rządu odpowiadających na postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Dziękujemy za wyrażenie aprobaty dla naszej walki, nie chcemy jednak, aby nasze żądania pozostały jedynie „głosem w Pana sercu”. Chcemy, aby znalazły odzwierciedlenie w postawie polskiej delegacji na najbliższym szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. Jak wskazuje nauka, a za nią dziesiątki tysięcy protestujących ludzi w naszym kraju: w obliczu kryzysu klimatycznego Polska musi działać i musi działać teraz. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

—————————————————————————-

List Ministra Kowalczyka, który dostali uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

Minister Henryk Kowalczyk do uczestników Protestu Tysiąca Miast

20.09.2019

Młodzi przyjaciele, Drodzy Uczniowie, Obywatele! Serdecznie dziękuję za Wasz udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Nie ukrywam, że dzisiejsza obecność tysięcy młodych ludzi w dziesiątkach polskich miast, którzy wyrażają swoją zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, to niezwykle ważny głos w debacie publicznej. Zapewniam Was jednocześnie, że jest to głos słyszalny, który noszę głęboko w sercu. Cieszę się również widząc Was zaangażowanych w ochronę środowiska i klimatu. W dobie dzisiejszych czasów, gdzie mamy do czynienia z szybko rozwijającym się przemysłem, postawienie na zrównoważony rozwój z poszanowaniem klimatu jest kluczowe dla przyszłości naszej planety. 

W trakcie katowickiego szczytu klimatycznego COP24 wielokrotnie wskazywaliśmy, że to właśnie młode pokolenie swoją postawą pokazuje nam cele, na których powinniśmy koncentrować nasze wysiłki, otwierając tym samym oczy całemu społeczeństwu na sprawy zmian klimatu. Dlatego podczas światowego szczytu COP24 w Katowicach powzięliśmy odpowiednie kroki, aby uchronić planetę Ziemię przed negatywnymi skutkami ocieplenia klimatu. 

Ze strony rządu oraz resortu środowiska możecie liczyć na nasze wsparcie w tej słusznej i szczytnej idei lepszego jutra, lepszej przyszłości naszej planety. Przekazaliśmy jak do tej pory  miliardy złotych na poprawę jakości powietrza. Prowadzimy kampanie edukacyjne, otworzyliśmy nowe kanały wsparcia finansowego wymiany przestarzałych pieców, termomodernizacji budynków w ramach programu Czyste Powietrze. Stawiamy również na inwestowanie przez domostwa jednorodzinne w odnawialne źródła energii za pomocą dopłat z programu Mój Prąd. Wymieniłem tylko kilka instrumentów wsparcia z szeregu programów dostępnych w ramach rządowej pomocy w tym zakresie. Jednak nasze wysiłki, aby zniwelować tzw. niską emisję – przyczynę smogu, nie ustają. 

Jednocześnie cieszy mnie fakt, że jestem świadkiem kształtowania się kolejnego pokolenia osób zaangażowanych, które chcą walczyć o lepszą przyszłość naszej planety. 

Mam nadzieję, że Wasza obecność to początek dalszych dobrych zmian w świadomości społecznej oraz kontynuacja drogi ku lepszemu jutru, z której nie zejdziemy. Niech skutkiem naszego wspólnego działania, a także Waszego istotnego donośnie brzmiącego głosu sprzeciwu wobec postępujących zmian klimatycznych będzie ograniczenie tych negatywnych skutków, do których niestety przyczynia się również człowiek. Zapewniam Was, że macie we mnie sojusznika i wspólnie możemy zdziałać jeszcze więcej dla ochrony środowiska i klimatu.

Jeszcze raz pragnę Wam podziękować, Młodzi Rodacy, za wysłanie nam tego ważnego przekazu.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Henryk Kowalczyk

→ Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.