ISSN 2657-9596

Nazizm na sali sądowej

Redakcja
18/05/2012

23 maja przed warszawskim sądem odbędzie się kolejna odsłona procesu, w którym stronami są Serwis Aukcyjny Allegro i Fundacja „Zielone Światło”. Sąd będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, jak daleko może sięgać prowokacja artystyczna. Wyrok w tej sprawie zadecyduje o granicy krytyki korporacji przez obywatela.

Przypomnijmy, że sprawa zaczęła się od tego, iż na stronach Allegro pojawiały się aukcje, na których można było kupić współcześnie wytworzone gadżety promujące ideologię neonazistowską (m.in. swastyki, znaczki z wizerunkiem Hitlera, płyty zespołów, których piosenki nawoływały do segregacji rasowej, itp). Wiele organizacji (m.in. stowarzyszenie „Nigdy Więcej”) zwracało się do Allegro z apelem o usuwanie tego typu aukcji, jednak właściciele Allegro lekceważyli sygnały tych organizacji.

W związku z lekceważącą postawą Allegro Jerzy Masłowski z Grupy Artystycznej Zawleczka przerobił logo Allegro. W miejsce liter „ll” wpisał znak kojarzący się z „SS” i dodał napis „stop” (STOP ASSEGRO). Pocztówkę z przerobionym logo i banery można było zobaczyć na demonstracji zorganizowanej w Warszawie w Dniu Walki z Rasizmem. O akcji szeroko pisała prasa (m.in. Ewa Siedlecka w „Gazecie Wyborczej”).

Allegro żąda przeprosin za naruszenie dóbr osobistych. Jerzy Masłowski i Fundacja „Zielone Światło” twierdzą, ze była to jedyna metoda, by zwrócić uwagę opinii publicznej na oburzający proceder, którego skutkiem jest promowanie zakazanej ideologii.

Sąd będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, jak daleko może sięgać prowokacja artystyczna. Wyrok w tej sprawie zadecyduje o granicy krytyki korporacji przez obywatela. Zaznaczmy, że koszt przeprosin w wysokonakładowej prasie, których żąda Allegro od Jerzego Masłowskiego, może sięgnąć dwustu tysięcy złotych.

Jerzego Masłowskiego, dzięki pomocy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka broni pro bono mec. Andrzej Tomaszek z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy.

23 maja o godz. 10.30, w sali 214 przed Warszawskim Sądem Okręgowym (al. Solidarności 127) odbędzie się kolejna, przełomowa odsłona procesu. Zapraszamy dziennikarzy, którym bliskie jest promowanie praw człowieka.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.