ISSN 2657-9596

Zwycięstwo klimatyczne: Energa i Enea zawieszają finansowanie elektrowni Ostrołęka C

16/02/2020

Inwestorzy Energa i Enea zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego 1000 MW bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. To sukces Fundacji ClientEarth, która jako akcjonariusz walczyła z projektem w sądzie, zarzucając mu m.in. zbyt duże ryzyko inwestycyjne wynikające z polityki klimatycznej.

Enea i Energa zakomunikowały w czwartek wieczorem, że postanowiły zawiesić finansowanie budowy bloku Ostrołęka C w celu przeprowadzenia dalszych analiz ekonomicznych i technicznych. Ostrołęka C przyniosłaby straty w obliczu zmieniającego się otoczenia rynkowego i braku chętnych do współudziału w projekcie.

W zeszłym roku Fundacja ClientEarth wygrała dwie sprawy przeciwko jednemu z inwestorów – Enei. W sierpniu sąd stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki zezwalającej na budowę bloku Ostrołęka C. W listopadzie sąd nakazał Enei ujawnienie Fundacji wszystkich dokumentów dowodzących opłacalności inwestycji. Spółka złożyła apelację od decyzji.

„Od samego początku było jasne, że Ostrołęka C niesie ze sobą ryzyko finansowe dla inwestorów i akcjonariuszy. To dlatego zaskarżyliśmy budowę bloku. Obowiązkiem inwestorów jest zarządzanie ryzykiem finansowym i reagowanie na zmieniający się rynek. Jeśli nie dostosują swoich strategii do wymagań polityki klimatycznej, przegapią swoją szansę i stracą konkurencyjność” – powiedział dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.