ISSN 2657-9596

Zwycięstwo klimatyczne: Energa i Enea zawieszają finansowanie elektrowni Ostrołęka C

16 lutego 2020

Inwestorzy Energa i Enea zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego 1000 MW bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. To sukces Fundacji ClientEarth, która jako akcjonariusz walczyła z projektem w sądzie, zarzucając mu m.in. zbyt duże ryzyko inwestycyjne wynikające z polityki klimatycznej.

Enea i Energa zakomunikowały w czwartek wieczorem, że postanowiły zawiesić finansowanie budowy bloku Ostrołęka C w celu przeprowadzenia dalszych analiz ekonomicznych i technicznych. Ostrołęka C przyniosłaby straty w obliczu zmieniającego się otoczenia rynkowego i braku chętnych do współudziału w projekcie.

W zeszłym roku Fundacja ClientEarth wygrała dwie sprawy przeciwko jednemu z inwestorów – Enei. W sierpniu sąd stwierdził nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki zezwalającej na budowę bloku Ostrołęka C. W listopadzie sąd nakazał Enei ujawnienie Fundacji wszystkich dokumentów dowodzących opłacalności inwestycji. Spółka złożyła apelację od decyzji.

„Od samego początku było jasne, że Ostrołęka C niesie ze sobą ryzyko finansowe dla inwestorów i akcjonariuszy. To dlatego zaskarżyliśmy budowę bloku. Obowiązkiem inwestorów jest zarządzanie ryzykiem finansowym i reagowanie na zmieniający się rynek. Jeśli nie dostosują swoich strategii do wymagań polityki klimatycznej, przegapią swoją szansę i stracą konkurencyjność” – powiedział dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.