ISSN 2657-9596
Fot: pixabay.com

Transformacja Energetyczna ponad Podziałami

Redakcja
22/02/2019
„Słońce na dachach” – przedstawiamy zielony antykryzysowy program.
21.02. lutego na balkonie PKiN w Warszawie Partia Zieloni oraz EKO-UNIA przedstawiły antykryzysowy program w ramach projektu Transformacji Energetycznej ponad Podziałami (zaprezentowanej na konferencji w styczniu 2019 r.).

XXX piętro PKiN jest symboliczne, bo widać z niego jak mało, prawie wcale, nie mamy paneli słonecznych produkujących energię elektryczną na dachach domów i firm. To jak w „Ziemia obiecanej”. Ty nie masz nic, ja nie mam nic a za 10 lat Warszawa i inne miasta, też wsie Polski winny być pełne energetycznego słońca na dachach – powiedziała przewodnicząca Zespołu ds. Energii Urszula Zielińska.

Dlaczego warto  inwestować dziś środki własne lub z pożyczki np. z programu z Czyste powietrze w instalacje PV powiedział Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów: Po pierwsze dlatego, że to już dziś się opłaca, dając dużo wyższy zwrot z kapitału niż najlepsza nawet lokata bankowa. Po drugie, ponieważ zabezpieczamy się w ten sposób przed wzrostem cen prądu z sieci. Po trzecie, bo głosujemy swoimi pieniędzmi na czyste środowisko i lepszą przyszłość świata i Polski.

Produkując swój prąd z odnawialnych energii oszczędzamy klimat, redukujemy smog oraz wydatki na energię.

Przedstawiamy tę koncepcję i program ponad podziałami- wszystkim partiom politycznym od PiS, poprzez Koalicję Europejską po Wiosnę i Razem, tak jak w grudniu 2018 r dokument: 11 wyzwań procesu transformacji i ochrony klimatu dodała współprzewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

Prof. Jan Popczyk, z Powszechnej Platformy Transformacyjnej Energetyki 2050, pracujący nad programem ratunkowym w najbliższych latach 2019-20 sprzyja inicjatywie ponad podziałami i powiedział:
Dachowe źródła PV na dachach milionów domów (docelowo nawet 6 milionów), to trampolina do przebudowy państwa na takie, w którym obywatela odpowiedzialnego za siebie będzie więcej, a pazernej władzy i anty innowacyjnej korporacji mniej. Sposób na budowę w Polsce potencjału dyfuzji ciągle narastającej, wielkiej fal rozproszonych innowacji w dziedzinie potrzeb energetycznych zaspakajanych w modelu prosumenckim. Innowacji oferowanych nie przez ministerstwo energii, ale przez portal Allegro i inne.

Dr Ludomir Duda przekonuje, że najefektywniejszą inwestycją termomodernizacyjną jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która równocześnie jest najlepszą ochroną przed smogiem a najekonomiczniejszymi źródłami ciepła do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody są pompy ciepła powietrze/powietrze. Inwestycje te w połączeniu z ogniwami PV są najlepszymi instrumentami likwidacji ubóstwa energetycznego i poprawy jakości życia Polaków.

Partia Zieloni i EKO-UNIA w Apelu „Słońce na dachach” przedstawili różnorodne korzyści dla gospodarstw domowych i państwa. Miłosława Stępień, członkini Zarządu Zielonych, animująca transformacje energetyczną Zagłębia Konińskiego powiedziała: Warto to robić dla mniejszych rachunków za prąd, wsparcia oddolnego systemu elektroenergetycznego i wzrostu bezpieczeństwa kraju, zmniejszenia ryzyko wyłączeń prądu latem w słoneczne dni, gdy rośnie zużycie w związku z klimatyzacją, wzrostu potencjału rozwoju nowoczesnych technologii do gospodarstw domowych i liczba miejsc pracy w sektorze OZE oraz zmniejszeniem wydatków państwa związanych z niespełnieniem zobowiązania wobec celu UE równego 15% OZE.

Obecny na konferencji Radosław Gawlik współzałożyciel Zielonych oraz szef Stowarzyszenie EKO-UNIA powiedział: Musimy dać osobiste przykłady. Jestem w trakcie instalacji PV na swoim domu pod Wrocławiem. To spory wydatek, ale chcę skorzystać częściowo z kredytu na 2% z programu +Czyste powietrze, które oferują w całym kraju WFOŚiGW. To jest też moja i rodziny odpowiedź na kryzys, do którego nas doprowadziły monopole węglowe i nieuchronne podwyżki cen energii.

Przedstawiciele prezentujący program zaprosili do współpracy i pomocy wsie, samorządy, spółdzielnie, biznes, wszystkie partie polityczne, kościoły, związki wyznaniowe, organizacje społeczne, ruch „Więcej niż Energia”, aktywistów miejskich i wszystkich zainteresowanych transformacją energetyki, odejściem od węgla, ochroną środowiska i klimatu.

***

  1. TEP 1/2018 Warszawa Ponadpartyjny apel Zielonych dotyczący transformacji i ochrony klimatu plus 11 wyzwań, 21.12.18
  2. TEP 1/2019(2)- Możliwości z transformacji energetycznej Polski, Warszawa, 10.1.19
  3. TEP 2/2019(3) – Konferencje PSL i innych partii politycznych, Warszawa, Sejm 11.1.19
  4. TEP 3/2019(4)- Konferencja Możliwości transformacji energetycznej D. Śląska 29.1.19
  5. TEP 4/2019(5)- Inicjatywa programowa i debata dwóch środowisk: Stowarzyszenie EKO-UNIA oraz PPTE z udziałem partii Zieloni – Gliwice 14.2.19
  6. TEP 5/2019( 6)- Transformacja energetyczna i walka ze smogiem- spotkanie z gminami i aktywistami społecznymi- Bystra gm. Wilkowice 19.2.19
  7. TEP 6/2019 (7)- Apel „Słońce na dachach” i konferencja prasowa Warszawa, PKiN 21.2.19

___________

Informacja prasowa Partii Zieloni oraz Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia.

Kontakt: Urszula Zielińska, przewodnicząca Zespołu d.s. Energii, Partia Zieloni, Warszawa

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.