ISSN 2657-9596

Odpady nuklearne: europosłowie chowają głowy w piasek

Rebecca Harms
27 maja 2011

Czy Unia Europejska będzie składować odpady nuklearne na terenach aktywnych sejsmicznie?
Zielona europosłanka z Niemiec, Rebecca Harms, komentuje decyzję podjętą przez komisję energetyczną Parlamentu Europejskiego.

Komisja do spraw energii Parlamentu Europejskiego głosowała w czwartek nad propozycjami dotyczącymi składowania odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowych. Zieloni wyrazili swoje oburzenie podczas głosowania, które doprowadziło do przyjęcia pomysłów takich jak składowanie odpadów na terenach aktywnych sejsmicznie czy możliwość ich eksportowania do krajów spoza Unii Europejskiej. Po głosowaniu swoją opinię wyraziła współprzewodnicząca grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim, Rebecca Harms:

– Bezpieczeństwo z pewnością nie było najważniejszym problemem dla większości europosłanek i europosłów, głosujących nad unijnymi zasadami składowania odpadów jądrowych. Komisja do spraw energii zagłosowała, wbrew ostrzeżeniom, za możliwością eksportu wysoce radioaktywnych odpadów, a także zużytego paliwa nuklearnego do krajów trzecich. Unijny komisarz do spraw energetyki, pan Oettinger, wzywał do zakazania tego procederu, jak jednak widać przemysł atomowy zdołał przekonać większość osób głosujących za wyborem nie najlepszej, lecz najtańszej opcji radzenia sobie z niebezpiecznymi materiałami.

Co gorsza, odrzucona została również propozycja zakazu przechowywania odpadów nuklearnych na terenach aktywnych sejsmicznie. Pokazuje to, jak niewiele nauczono się z katastrofy w Fukushimie. Chowanie odpadów pod ziemią nie rozwiązuje związanych z nimi problemów nawet na obszarach niezagrożonych trzęsieniem ziemi. Niestety, wygląda na to że europosłanki i europosłowie czują się dobrze, chowając głowy w piasek i słuchając podszeptów przemysłu atomowego. Mamy nadzieję, że regulacje te zostaną zmienione podczas głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Grupa Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego przygotowała specjalną stronę internetową, poświęconą problematyce odpadów radioaktywnych. Zapraszamy do odwiedzin – www.nuclear-waste.eu

Tłumaczenie: Bartłomiej Kozek.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Komentarze do “Odpady nuklearne: europosłowie chowają głowy w piasek

 • 11 października 2011 o 00:42
  Permalink

  “Chowanie odpadów pod ziemią nie rozwiązuje związanych z nimi problemów nawet na obszarach niezagrożonych trzęsieniem ziemi”
  Przypuszczam że ta pani nie ma pojęcia o tym, że pod ziemią, także na terenach sejsmicznych, występują niczym niezabezpieczone rudy uranu o aktywności nieporównywalnie większej niż wszystkie odpady jądrowe na ziemi – a jakoś jeszcze od tego nie zginęliśmy!

  Zieloni od 60 lat nie zrobili absolutnie nic aby rozwiązać problem odpadów jądrowych. (Nawiasem mówiąc jest to znacznie mniej trudny problem niż się powszechnie uważa.) Zrobili natomiast absolutnie wszystko, by pozostał on nierozwiązany. Przykłądem jest np. zablokowanie badań nad składowaniem odpadów pod dnem oceanu na rzecz znacznie bardziej skomplikowanego składowiska geologicznego na lądzie.

  Nie rozumiem też wzburzenia tej pani decyzją europarlamentu. Jest ona bezpośrednią konsekwencją działań Zielonych. Skoro wybudowanie składowiska na terenie UE jest politycznie prawie niemożliwe, pozostaje rozwiązanie tego problemu za nas przez Rosjan, Chińczyków lub Amerykanów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.