ISSN 2657-9596

Los Angeles: obywatelska koalicja przeciwko szczelinowaniu

Dan Bacher
9 października 2013

Radni Los Angeles żądają wprowadzenia moratorium na wydobycie ropy i gazu łupkowego.

Radni Los Angeles Paul Koretz i Mike Bonin na konferencji w prasowej, która odbyła się 4 września w miejskim ratuszu, zaapelowali o wprowadzenie moratorium na wydobycie ropy i gazu łupkowego w rejonie Los Angeles.

„Przedsiębiorstwa wydobywcze rozpoczęły już szczelinowanie w regionie Los Angeles, mieszkający w pobliżu obywatele doświadczyli poważnych zniszczeń swojego mienia i coraz bardziej obawiają się o swoje zdrowie”, czytamy w oświadczeniu wydanym przez radnych oraz organizacje ekologiczne i konsumenckie. „Przedsiębiorstwa naftowe zamierzają w regionie Los Angeles wydobywać ropę i gaz łupkowy na szeroką skalę, co stanowi ogromne zagrożenie dla zasobów wody naszego miasta, jakości powietrza i własności obywateli”.

Radni Koretz i Boni mówili o przedstawionej propozycji moratorium na szczelinowanie w granicach Los Angeles i wzdłuż sieci zaopatrującej miasto w wodę. Radni zaapelowali również do gubernatora Jerry’ego Browna o wysłuchanie głosu większości Kalifornijczyków, którzy sprzeciwiają się niebezpiecznej technologii szczelinowania hydraulicznego i wprowadzenie natychmiastowego zakazu stosowania tej technologii na terenie całego stanu.

„Gdyby jakaś grupa potajemnie zatruła miliony litrów kalifornijskiej wody, nazwalibyśmy ich terrorystami i wysłalibyśmy przeciwko nim wojsko”, powiedział Koretz. „A właśnie to dzieje się w tej chwili w Kalifornii na skutek szczelinowania”.

Radny Bonin dodał: „Jakość naszej wody i bezpieczeństwo naszego sąsiedztwa są dla nas najważniejsze. Szczelinowanie hydrauliczne stanowi poważne zagrożenie dla rodzin w Kalifornii i czuję się dumny, mogąc przyłączyć się do propozycji radnego Koretza w sprawie moratorium na szczelinowanie w granicach miasta Los Angeles i wzdłuż sieci zaopatrujących miasto w wodę”.

Koretz i Boni chcą zabronić szczelinowania, wykorzystując przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego.

Propozycję moratorium poparli obecni na konferencji przedstawiciele organizacji konsumenckich i ekologicznych, w tym Food and Water Watch, Physicians for Social Reponsibility – Los Angeles, Citizens Coalition for Safe Community i Sierra Club.

„W sytuacji, gdy gubernator Brown nie zrobił nic dla ochrony mieszkańców, do działania przystępują miasta, takie jak Los Angeles”, powiedziała aktywistka Food & Water Watch z południowej Kalifornii. „Dowody na szkodliwość szczelinowania zebrane w całym kraju są nie do podważenia. Żadne uregulowania prawne nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa tej z natury szkodliwej i toksycznej technologii”.

„Szkodliwość chemikaliów używanych podczas szczelinowania nie pozostawia żadnych wątpliwości”, powiedziała Angela Johnson Meszaros, główny adwokat pracujący dla Physicians for Social Responsibility – Los Angeles (Lekarze na rzecz Odpowiedzialności Społecznej). „Zastosowanie tych substancji chemicznych na gęsto zaludnionych terenach miejskich takich jak Los Angeles naraża ludzi na niepotrzebne zagrożenia, zarówno na krótką, jak i na długą metę”.

28 sierpnia organizacje ekologiczne i obywatelskie opublikowały list do gubernatora Browna, domagając się natychmiastowego wprowadzenia moratorium na szczelinowanie w Kalifornii. Pod listem podpisało się ponad 100 organizacji, w tym: CREDO, Food and Water Watch, Center for Biological Diversity, MoveOn.org, California Water Impact Network (C-WIN), Environmental Protection Information Center, Butte Environmental Council oraz Physicians for Social Responsibility-Los Angeles.

Skrót na podstawie: LA City Council Members Call for Fracking Moratorium , przeł. Jan Skoczylas.

zobacz  także: Opowieść byłego nafciarza

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.