ISSN 2657-9596

Los Angeles: obywatelska koalicja przeciwko szczelinowaniu

Dan Bacher
09/10/2013

Radni Los Angeles żądają wprowadzenia moratorium na wydobycie ropy i gazu łupkowego.

Radni Los Angeles Paul Koretz i Mike Bonin na konferencji w prasowej, która odbyła się 4 września w miejskim ratuszu, zaapelowali o wprowadzenie moratorium na wydobycie ropy i gazu łupkowego w rejonie Los Angeles.

„Przedsiębiorstwa wydobywcze rozpoczęły już szczelinowanie w regionie Los Angeles, mieszkający w pobliżu obywatele doświadczyli poważnych zniszczeń swojego mienia i coraz bardziej obawiają się o swoje zdrowie”, czytamy w oświadczeniu wydanym przez radnych oraz organizacje ekologiczne i konsumenckie. „Przedsiębiorstwa naftowe zamierzają w regionie Los Angeles wydobywać ropę i gaz łupkowy na szeroką skalę, co stanowi ogromne zagrożenie dla zasobów wody naszego miasta, jakości powietrza i własności obywateli”.

Radni Koretz i Boni mówili o przedstawionej propozycji moratorium na szczelinowanie w granicach Los Angeles i wzdłuż sieci zaopatrującej miasto w wodę. Radni zaapelowali również do gubernatora Jerry’ego Browna o wysłuchanie głosu większości Kalifornijczyków, którzy sprzeciwiają się niebezpiecznej technologii szczelinowania hydraulicznego i wprowadzenie natychmiastowego zakazu stosowania tej technologii na terenie całego stanu.

„Gdyby jakaś grupa potajemnie zatruła miliony litrów kalifornijskiej wody, nazwalibyśmy ich terrorystami i wysłalibyśmy przeciwko nim wojsko”, powiedział Koretz. „A właśnie to dzieje się w tej chwili w Kalifornii na skutek szczelinowania”.

Radny Bonin dodał: „Jakość naszej wody i bezpieczeństwo naszego sąsiedztwa są dla nas najważniejsze. Szczelinowanie hydrauliczne stanowi poważne zagrożenie dla rodzin w Kalifornii i czuję się dumny, mogąc przyłączyć się do propozycji radnego Koretza w sprawie moratorium na szczelinowanie w granicach miasta Los Angeles i wzdłuż sieci zaopatrujących miasto w wodę”.

Koretz i Boni chcą zabronić szczelinowania, wykorzystując przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego.

Propozycję moratorium poparli obecni na konferencji przedstawiciele organizacji konsumenckich i ekologicznych, w tym Food and Water Watch, Physicians for Social Reponsibility – Los Angeles, Citizens Coalition for Safe Community i Sierra Club.

„W sytuacji, gdy gubernator Brown nie zrobił nic dla ochrony mieszkańców, do działania przystępują miasta, takie jak Los Angeles”, powiedziała aktywistka Food & Water Watch z południowej Kalifornii. „Dowody na szkodliwość szczelinowania zebrane w całym kraju są nie do podważenia. Żadne uregulowania prawne nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa tej z natury szkodliwej i toksycznej technologii”.

„Szkodliwość chemikaliów używanych podczas szczelinowania nie pozostawia żadnych wątpliwości”, powiedziała Angela Johnson Meszaros, główny adwokat pracujący dla Physicians for Social Responsibility – Los Angeles (Lekarze na rzecz Odpowiedzialności Społecznej). „Zastosowanie tych substancji chemicznych na gęsto zaludnionych terenach miejskich takich jak Los Angeles naraża ludzi na niepotrzebne zagrożenia, zarówno na krótką, jak i na długą metę”.

28 sierpnia organizacje ekologiczne i obywatelskie opublikowały list do gubernatora Browna, domagając się natychmiastowego wprowadzenia moratorium na szczelinowanie w Kalifornii. Pod listem podpisało się ponad 100 organizacji, w tym: CREDO, Food and Water Watch, Center for Biological Diversity, MoveOn.org, California Water Impact Network (C-WIN), Environmental Protection Information Center, Butte Environmental Council oraz Physicians for Social Responsibility-Los Angeles.

Skrót na podstawie: LA City Council Members Call for Fracking Moratorium , przeł. Jan Skoczylas.

zobacz  także: Opowieść byłego nafciarza

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.