ISSN 2657-9596

Komisja Europejska przedłuża zezwolenie na stosowanie glifosatu

03/07/2016

Komisja Europejska przedłużyła zezwolenie na stosowanie  kontrowersyjnego herbicydu, glifosatu o kolejne 18 miesięcy, pomimo  braku poparcia wymaganej większości krajów członkowskich.

Obywatele Unii i organizacje pozarządowe od dawna sprzeciwiają się przedłużeniu wygasającej 30 czerwca autoryzacji na stosowane  glifosatu, z powodu powszechnych obaw o jego bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Jest on  najpowszechniej stosowanym rolniczym preparatem chemicznym na świecie, głównym składnikiem Roundupu firmy Monsanto, który przynosi  tej amerykańskiej korporacji 5 miliardów dochodu rocznie. W zeszłym roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia oficjalnie ogłosiła, że glifosat „jest prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.  Odmiennego zdania jest Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który uznał,  że nie stanowi on  zagrożenia.  Rezultaty badań  EFSA są krytykowane przez organizacje pozarządowe, ponieważ opierają się na danych dostarczonych przez korporację Monsanto.

Badanie przeprowadzone w Niemczech wykryło ślady glifosatu u 99,6% populacji. Jego stężenie w pobranych próbkach moczu było od 5 do 42 razy większe od maksymalne ilości dozwolonej w wodzie pitnej w Europie.

Komentując decyzję Komisji, europoseł  Zielonych, Bart Staes powiedział: „Decyzja Komisji o przedłużeniu zgody na stosowanie  glifosatu, pomimo wyników zeszłotygodniowego głosowania, jest oznaką zlekceważenia sprzeciwu społeczeństw i rządów Unii Europejskiej wobec  tego kontrowersyjnego, toksycznego  herbicydu”.

„Ta prawdopodobnie pierwsza decyzja Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii pokazuje, że Komisja nie zrozumiała jasnej lekcji, że Unia Europejska musi w końcu zacząć znowu słuchać głosu swoich obywateli.  To tymczasowe przedłużenie zezwolenia musi być początkiem końca glifosatu; chcielibyśmy zachęcić teraz rządy i regiony UE do zastosowania przysługującego im prawa do nałożenia poważnych  restrykcji na jego użycie, tak abyśmy mogli rozpocząć  proces wycofywania glifosatu”.

Eurodeputowany  Marc Tarabella (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) potępił decyzję Komisji, nazywając  ją „absurdalną”. Belgijski polityk dodał, że „zyski Monsanto uznano za ważniejsze  od zdrowia 500 milionów Europejczyków” i oskarżył europejskie instytucje, międzynarodowe korporacje i rządy o to, że są odpowiednio „głuche, ślepe i nieme”.

 „Unia Europejska zdecydowała się na przedłużenie zgody na stosowanie glifosatu, pomimo ostrzeżeń WHO, że substancja ta prawdopodobnie powoduje raka.  Ta nieodpowiedzialna decyzja została podjęta przez Komisję, która straciła kontakt z obywatelami Europy, przy cichym poparciu  wielu rządów narodowych. Koniec  2017 roku jest tuż za rogiem.  Rządy narodowe i regionalne powinny zainicjować plan wycofywania glifosatu tak szybko, jak to tylko możliwe” – powiedziała dyrektorka Greenpeace’u  ds. europejskiej polityki żywnościowej.

Opracował:  Jan Skoczylas na podstawie: euractiv.com, greenpeace.org

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading