ISSN 2657-9596

Zniesiono sankcje wobec Iranu

18/01/2016

Szefowie dyplomacji Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, Federica Mogherini i John Kerry, ogłosili dziś rano, że w wyniku realizacji przez Iran postanowień lipcowego traktatu o ograniczeniu rozwoju technologii atomowej, USA i UE rozpoczynają proces znoszenia sankcji gospodarczych nałożonych na Iran dekadę temu.

Przede wszystkim ma zostać zdjęte naftowe embargo, które kosztowało Iran 40 mld dolarów rocznie. Kraj ten ma obecnie zmagazynowane 40 mln baryłek ropy, które mogą natychmiast trafić na rynek, co obniży i tak niskie ceny tego surowca. Iran chce ponadto odbić straty wynikłe z sankcji i deklaruje zwiększenie wydobycia ropy do 6 mln baryłek dziennie.

Z niepokojem zdjęcie sankcji przyjął Izrael. „Izrael nie przestanie obserwować negatywnych działań Iranu i będzie podejmował wszelkie niezbędne środki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo”, oświadczył premier Izraela, Benjamin Netanjahu.

Traktat antyatomowy dotyczył m.in. wyłączenia większości wirówek do wzbogacania uranu oraz przekazania całości tego surowca za granicę, z czego się Iran wywiązał. Sankcje mają być zdjemowane stopniowo przez kolejne dziesięć lat.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading