ISSN 2657-9596

Nowy prezydent Birmy wywodzi się z opozycji

15/03/2016

Nowym prezydentem Birmy został Htin Kyaw, przyjaciel i bliski współpracownik liderki demokratycznej opozycji Aung San Suu Kyi. Jest to pierwsza od 53 lat cywilna głowa państwa.

Jego wybór stał się możliwy dzięki zwycięskim dla opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) wyborach parlamentarnych jesienią zeszłego roku. NLD zdobyła w nich 255 mandatów (na 440) w izbie niższej i 135 (na 224) w izbie wyższej parlamentu. Htin Kyaw zdobył 360 głosów zgromadzenia narodowego.

Htin Kyaw jest wieloletnim działaczem opozycji, synem potety i pisarza Min Thu Wuna, oraz przedstawicielem rodziny która jest „sercem birmańskiej tradycji liberalnej od niemal wieku”, jak określił historyk Thant Myint-U, wnuk byłego sekretarza generalnego ONZ U Thanta.

Sama liderka NLD nie mogła wziąć udziału w wyborach z powodu faktu posiadania dwóch synów ze związku z Brytyjczykiem, a obecna konstytucja zakazuje piastowania funkcji głowy państwa osobom posiadającym dzieci ze związków z cudzoziemcami.

W elekcji wzięli udział także przedstawiciel wojskowego betonu, Myint Swe (213 głosów) i kandydat mniejszości narodowych Henry Van Thio (79 głosów.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading