ISSN 2657-9596

W Puszczy Białowieskiej tną dęby i graby

24/02/2017

 

Dewastacja drzew nie tylko w miastach. W Puszczy Białowieskiej tną dęby i graby.

W Puszczy Białowieskiej trwa wycinka lasów pod pretekstem walki z kornikiem. Wycinane są jednak nie drzewa pokornikowe, ale drzewa liściaste takie jak dęby i graby. Zaprzecza to informacjom podawanym przez resort środowiska, że wycinkę drzew na terenie Puszczy prowadzi się ze względu na konieczność ratowania niezasiedlonych przez kornika świerków oraz ze względów bezpieczeństwa.

Tym samym zjawisko Polski w Trocinach dotarło do Puszczy Białowieskiej. Szkodnicza działalność Jana Szyszki zagraża zarówno dzikiej i miejskiej przyrodzie.

Serdecznie dziękujemy Strażnikom Puszczy, którzy są w terenie i dzięki nim społeczeństwo polskie i międzynarodowe może się dowiedzieć o tym co naprawdę dzieje się w Puszczy Białowieskiej. Panu Profesorowi Szyszce przypominamy, że kornik nie zasiedla drzew liściastych i walka z tym owadem w siedliskach grądów nie ma najmniejszego sensu. Grądy to najważniejsze siedliska w Puszczy Białowieskiej i od ich zachowania zależy trwałość procesów przyrodniczych oraz dobrostan szeregu cennych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Fot. Fundacja Dzika Polska

źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.