ISSN 2657-9596

Daimler wybuduje fabrykę w Jaworze

04/05/2016

Zatrudniającą 1500 osób fabrykę za 800 mln euro zamierza w Jaworze na Dolnym Śląsku otworzyć niemiecki koncern samochodowy Daimler. Zakład ma produkować silniki dla takich marek jak Mercedes.

Jak powiedział rzecznik Daimlera, w pierwszym okresie przewidziane są inwestycje na łączną kwotę 500 mln euro. Zaznacza, że finalizacja rozmów zależeć będzie od wsparcia strony rządowej. Decyzja w tej sprawie ma zostać ostatecznie podjęta do końca roku, a fabryka stanąć ma do 2020 r.

Zakład ma stanąć w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W 2015 r. zainteresowania inwestycjami na tym terenie zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover, nie doszło jednak do tego z powodu „zbyt wygórowanych oczekiwań inwestora w stosunku do państwa”. Chodziło tu o wysoką pomoc publiczną dla inwestora.

Niedawne badania wykazały, że specjalne strefy ekonomiczne przynoszą zyski społeczne znacznie niższe niż koszty ich utrzymywania.

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading