ISSN 2657-9596
© David Bebber / WWF-UK Climate Justice march through Glasgow during COP26

To jeszcze nie koniec! Nie spoczniemy dopóki Taksonomia nie będzie naprawdę zielona

06/07/2022

Parlament Europejski odrzucił właśnie rekomendację Komisji Środowiska i Komisji Gospodarki, aby usunąć z listy czystych technologii (tzw. Taksonomii) gaz i atom, mimo że gaz ziemny generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych i uzależnił Europę od Rosji. Miliardy publicznych euro zamiast wspierać rozwój OZE z wiatru i słońca, zostaną przeznaczone na inwestycje w gaz kopalny i energię jądrową. WWF rozważa podjęcie kroków prawnych razem z ClientEarth przeciwko temu aktowi[1].

Europosłowie mieli okazję opowiedzieć się po stronie klimatu i odrzucić szkodliwe prawo. Większość z niej nie skorzystała. W głosowaniu wzięło udział 639 osób: przeciwko odrzuceniu projektu głosowało 328, a za jego odrzuceniem 278 parlamentarzystów. Wstrzymały się 33 osoby. Możliwość zgłoszenia sprzeciwu przepadła raptem 50 głosami.  

Fundacja WWF od początku stanowczo sprzeciwiała się uznaniu gazu za zieloną energię. Przede wszystkim z powodów klimatycznych. Metan, czyli główny składnik gazu kopalnego, jest gazem cieplarnianym i stanowi zagrożenie dla klimatu. Proces wydobycia i transportu gazu ziemnego niesie ponadto za sobą negatywne konsekwencje dla środowiska. Gaz to także dla nas pułapka ekonomiczna. Jest go coraz mniej, a koszty jego wydobycia ciągle rosną. Już w najbliższych latach będzie go brakować i to dramatycznie. Dodatkowo uzależnienie Europy od gazu spowodowało silne uzależnienie od Rosji[2]. 

Przed dzisiejszym głosowaniem niemal pół miliona osób w całej Europie wezwało swoich eurodeputowanych do odrzucenia wsparcia dla gazu i atomu w unijnej Taksonomii[3]. A z przeprowadzonych niedawno badań jednoznacznie wynika, że Polacy nie popierają unijnego planu uznania energii pochodzącej z gazu i atomu, jako „zielonej”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że jedynie 35% Polek i Polaków jest przychylne uznaniu gazu za zrównoważone źródło energii, a w przypadku atomu – 36%[4].   

„Gaz i energia jądrowa nie są ekologiczne, a oznaczanie ich jako takich jest rażącym greenwashingiem – szkodzi to klimatowi, a także przyszłym pokoleniom! Dzisiaj lobby wspierające gaz kopalny i energię jądrową odniosło sukces, doprowadzając do przesunięcia miliardów z inwestycji, które są tak bardzo potrzebne, aby zapewnić transformację klimatyczną. Przegraliśmy tę bitwę, ale nie zrezygnujemy z walki. Uważamy, że ten akt jest niezgodny z rozporządzeniem dotyczącym Taksonomii, więc wraz z innymi organizacjami, takimi jak ClientEarth, WWF zbada wszystkie potencjalne możliwości dalszych działań, aby powstrzymać ten greenwashing i chronić wiarygodność całej taksonomii UE. Wzywamy państwa członkowskie i europosłów do tego samego” – powiedziała Ester Asin, dyrektor w WWF European Policy Office. 

„Dla nas w Polsce, inwestycje z publicznych środków w prywatną infrastrukturę gazową i atomową oznacza mniejsze, a być może i niemal zerowe, wsparcie rozwoju OZE, jedynego sposobu na niezależność energetyczną i neutralność klimatyczną. Gazowa infrastruktura prywatna wymusi import drogiego gazu, podbijając ceny energii dla polskich firm i gospodarstw domowych” – tłumaczy Marcin Kowalczyk z WWF Polska.  

„Uznanie nowych inwestycji gazowych jako „zielonych” stoi w sprzeczności z klimatycznymi i środowiskowymi celami UE i godzi w wiarygodność unijnej Taksonomii, jako aktu ukierunkowującego inwestycje prywatne na działania niezbędne do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Potwierdza to zarówno sprzeciw Komisji Środowiska i Komisji Gospodarki Parlamentu Europejskiego, jak i analizy eksperckie WWF i ClientEarth”– mówi dr Olga Kazalska Doradczyni Zarządu ds. Polityki Środowiskowej w WWF Polska. 

Przed nami głosowanie Rady, która do 11 lipca musi zająć stanowisko. W przypadku braku sprzeciwuco najmniej 20 państw członkowskich, akt delegowany wejdzie w życie i będzie stosowany od 1 stycznia 2023 r. Odrzucenie projektu spowoduje konieczność przygotowania nowej propozycji przez Komisję Europejską. 

Odwołania: 

  1. Projekt aktu delegowanego włącza działalności gospodarcze oparte na energii jądrowej i gazowej na listę objętą Taksonomią UE, umożliwiając pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje.
  2.  https://media.wwf.pl/pr/716181/taksonomia-na-gazie-co-z-klimatem
  3. 489 182 e-maile zebrane w ramach kampanii #StopFakeGreen prowadzonej przez WWF, Greenpeace, Transport & Environment, 350.org, EEB oraz petycje WeMove EU i Avaaz.
  4. https://media.wwf.pl/pr/752319/czy-unia-uzna-atom-i-gaz-za-zrownowazona-energie-polacy-przeciwni

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.