ISSN 2657-9596

Jedno kliknięcie do zazielenienia Europy

Redakcja
25/01/2014

greenprimarybanner

Po raz pierwszy w historii unijne prawodawstwo zobowiązało państwa członkowskie do tego, by przy wyborze szefa Komisji Europejskiej uwzględniły one wyniki wyborów europarlamentarnych.

Zieloni uznali, że nasz głos powinien być jeszcze ważniejszy.

Podczas gdy inne europejskie partie polityczne wybrały twarze swoich kampanii na specjalnych kongresach, Europejska Partia Zielonych zdecydowała oddać głos wszystkim obywatelkom i obywatelom państw UE, którzy ukończyli 16 lat.

Na specjalnej stronie www.greenprimary.eu wybrać możemy dwójkę twarzy kampanii, osoby, które w przyszłym roku będą jeździć po Europie i przekonywać do zielonych idei. Co najmniej jedna będzie kobietą.

Każdy i każda, kto chce wziąć udział w zielonych prawyborach, może oddać głos na jedną lub dwie spośród czterech kandydatur:

José Bové José Bové to francuski eurodeputowany, działacz rolniczy, walczący z monopolizacją produkcji i dystrybucji żywności przez rolnictwo przemysłowe i ponadnarodowe korporacje. Od lat uczestniczy w kampaniach anty-GMO, w Polsce wspiera lokalne społeczności, zmagające się z wydobyciem gazu łupkowego. Obecnie zaangażowany w kampanię przeciw porozumieniu handlowemu między Unią Europejską a USA (TTIP).

José Bové w „Zielonych Wiadomościach”

frassoni-monica Monica Frassoni jest współprzewodniczącą Europejskiej Partii Zielonych. Pochodzi z Włoch, była eurodeputowaną z Belgii. Uważa, że kluczowa dla przyszłości Unii Europejskiej będzie jej demokratyzacja oraz realizowanie koncepcji Zielonego Nowego Ładu.

Monica Frassoni w „Zielonych Wiadomościach”

rebecca-harms Rebecca Harms współszefuje Grupie Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w PE. Od lat konsekwentnie działa przeciwko energetyce jądrowej, wspierając ruchy społeczne – także w Polsce. Równie konsekwentnie wspiera rozwój przyjaznej dla środowiska energetyki odnawialnej. Pochodzi z Niemiec.

Rebecca Harms w „Zielonych Wiadomościach”

keller-ska Ska Keller – również z Niemiec – wspierana jest przez europejską zieloną młodzieżówkę (FYEG). W Parlamencie Europejskim domaga się humanitarnej polityki imigracyjnej UE, uważnie obserwuje również globalne porozumienia handlowe, negocjowane i podpisywane przez Unię. Gościła na Kongresie Europa Społeczna w Warszawie, gdzie opowiadała o zielonej wizji opieki zdrowotnej.

Ska Keller w „Zielonych Wiadomościach”

Głosować można do 28 stycznia 2014 r. Wynik będzie ogłoszony dzień po zamknięciu głosowania.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.