ISSN 2657-9596

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Ruszyła akcja sprzątania i zarybiania

08/05/2024
W piątek, 26 kwietnia 2024 r. ruszyła międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To już trzecia edycja, podczas której sprzątane są Odra i jej dopływy. 
 
 
– Wciąż czekamy na kolejne zgłoszenia, na szkoły, wolontariuszy, firmy i ich pracowników. Szacujemy, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Każdy może się włączyć, do czego zachęcamy – apelowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Anna Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, regionalna koordynatorka akcji.
 
Pierwsza ze sprzątań zaplanowanych we Wrocławiu odbyła się w piątek, 24 kwietnia o godz. 10, koło Kładki Zwierzynieckiej. To jednak nie wszystkie akcje, jakie odbywają się we Wrocławiu. Planowane jest jeszcze 7 innych akcji na terenie miasta. Wrocławianie planują posprzątać nabrzeże Odry w okolicach Maślic, Kozanowa, Karłowic, Szczepina, Muchoboru oraz okolice Oławy w pobliżu Lasu Rakowickiego.
W ramach Akcji Czysta Odra zaplanowane są wydarzenia na całym odcinku rzeki – od czeskich Moraw aż po Bałtyk. Prócz Polaków, do akcji włączą się także Czesi i Niemcy.
 – Cokolwiek się wrzuci do rzeki w czeskich Morawach, to prędzej czy później do Wrocławia przypłynie. Cokolwiek wrocławianie do rzeki wrzucą, to prędzej czy później trafi do Zalewu Szczecińskiego, a później Morza Bałtyckiego – mówi Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.
Niektóre zgłaszające się osoby postanowiły połączyć siły z innymi organizatorami i łącznie na terenie od Opola do Nowej Soli planowane jest 23 akcji. Akcja Czysta Odra obejmie takie miejscowości jak Bytom Odrzański, Lewin Brzeski, Bogatynię, Lubiąż, Brzeg, Fałkowice.

Podczas pierwszej edycji udało się pozbierać ok. 140 ton śmieci, rok później – 150 ton. W tym roku oprócz zbierania śmieci ekolodzy chcą także zarybiać rzekę.

– To odpowiedź na negatywne skutki katastrofy ekologicznej z 2022 r. Ekosystem rzeki wciąż nie jest odbudowany i stabilny. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb gatunków, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy – zapowiada Anna Adamczyk.

Akcjom ekologów towarzyszą postulaty dotyczące czystości wody. Organizatorzy domagają się m.in. zahamowania zrzutów zasolonej wody z kopalń na Górnym Śląsku, przeglądu oczyszczalni ścieków, a także ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa.

Chętni do udziału mogą zgłosić się do regionalnej koordynatorki Anny Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, pod numerem tel. 511032036 lub e-mail: akcjaczystaodra@gmail.com
 

Lokalni organizatorzy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji w wysokości 500 zł. Darczyńcą grantów jest, już trzeci rok z rzędu, Credit Agricole Bank Polska. Ilość grup, które mogą otrzymać dofinansowanie jest ograniczona.

Więcej informacji o Akcji Czysta Odra znajduje się na FB:
https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra

nformacja prasowa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA i Akcji Czysta Odra

Wrocław nad Odrą, 22 kwietnia 2024 r

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.