ISSN 2657-9596
Foto: Martin Schulz/Flickr/Creative Commons

Papież Franciszek: Kapitalizm to „terroryzm przeciwko całej ludzkości”

05/08/2016

Papież Franciszek mówi, że  właściwy nowoczesnej gospodarce kult   „bożka pieniędzy”  prowadzi do pozbawienia praw obywatelskich i ekstremizmu.

Papież Franciszek zaskoczył dziennikarzy podczas lotu z Krakowa do Watykanu w niedzielę wieczorem, gdy stwierdził, że przyczyną ekstremistycznej przemocy w Europie i na Bliskim Wschodzie  jest „bożek pieniędzy”, ponieważ  bezwzględna globalna gospodarka  popycha pozbawionych praw ludzi do agresji.

Według the Wall Street Journal, papież powiedział dziennikarzom, że „Terroryzm wzrasta, kiedy nie ma żadnej  innej opcji, tak długo jak światowa gospodarka ma w swoim centrum bożka pieniędzy, a nie osobę” . „Jest to podstawowy terroryzm, przeciwko całej ludzkości”.

Papież odpowiadał na pytanie dziennikarza o to, czy istnieje związek pomiędzy Islamem a terroryzmem, szczególnie w kontekście śmiertelnego ataku na księdza, przeprowadzonego przez muzułmańskich ekstremistów w zeszłym tygodniu we Francji.

Jak podaje agencja Reutersa, papież powiedział: „Pytam sam siebie, jak wielu jest młodych ludzi, których my, Europejczycy pozbawiliśmy ideałów, którzy nie mają pracy.  Sięgają oni po narkotyki i alkohol lub zaciągają się do  ISIS”.

Papież stwierdził, że żadna religia nie ma monopolu na przemoc,   The Wall Street Journal zauważa, że jego własne doświadczenie  w dialogu międzyreligijnym pokazało mu, że „Muzułmanie dążą do pokoju i spotkania”. „Twierdzenie, że Islam jest religią terrorystyczną,  jest niezgodne z prawdą i niesprawiedliwe”. I dodał [papież],  że żadna religia nie ma monopolu na agresywnych wyznawców.

„Jeśli mówię o islamskiej przemocy, powinienem również mówić o przemocy katolickiej. Nie wszyscy  muzułmanie są agresywni, nie wszyscy katolicy są agresywni”, powiedział  papież Franciszek. Państwo Islamskie jest „małą grupą fundamentalistyczną”, nie jest reprezentatywne dla całego Islamu, dodał.

„Prawie we wszystkich religiach zawsze jest mała grupa fundamentalistów”, nawet w kościele katolickim,  chociaż niekoniecznie stosująca przemoc  fizyczną, zauważył papież. „Można zabić słowem, tak samo jak nożem”.

Uwagi te poprzedzone były podobnymi komentarzami w poprzednią środę, gdy papież stwierdził, że przyczyną obecnych konfliktów na Bliskim Wschodzie nie jest religia czy też tzw.  „Terroryzm islamski”, lecz walka o interesy gospodarcze i polityczne.

Według  the Wall Street Journal, papież powiedział w środę:  „Jest wojna o pieniądze. Jest wojna o zasoby naturalne.  Jest wojna o dominację nad narodami. Niektórzy mogą myśleć, że mówię o wojnie religijnej. Nie. Wszystkie religie pragną  pokoju; to inni ludzie chcą wojny”.

Nika Knight (Common Dreams)

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: Common Dreams

Artykuł opublikowany na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 .

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.