ISSN 2657-9596

Parlament Europejski wyraża zdecydowane poparcie dla deklaracji praw chłopów i chłopek

15 lipca 2018

Parlament Europejski apeluje do państw członkowskich UE, aby głosowały za uchwaleniem “Deklaracji praw chłopów i chłopek oraz innych ludzi mieszkających na wsi”.

3 lipca 2018 roku PE przyjął ważną rezolucję ws. naruszeń praw człowieka, w tym grabieży ziemi, doświadczanych przez ludy rdzenne na całym świecie. Rezolucja ta zawiera ważną rekomendację dla państw członkowskich dotyczącą uchwalenia Deklaracji praw chłopów i chłopek oraz innych ludzi pracujących na wsi, która była negocjowana przez ostatnich kilka lat w ramach Rady Praw Człowieka ONZ.

Tekst przyjęty przez PE apeluje do Unii Europejskiej i państw członkowskich o poparcie Deklaracji i głosowanie za jej uchwaleniem podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ we wrześniu bieżącego roku.

„Poparcie udzielone dzisiaj prawom chłopskim przez Parlament Europejski jest czymś wyjątkowym! Deklaracja praw chłopów i chłopek przyczyni się do poprawy sytuacji drobnych rolników w całej Europie i da nową nadzieję europejskiej wsi. Po dwudziestu latach liberalizacji rynków rolniczych i łamania praw chłopów i chłopek na całym świecie, będą oni wreszcie mieli swoją własną kartę praw. Nadszedł czas, by nasze rządy poparły prawa chłopskie, dołączając nie tylko do Parlamentu Europejskiego, ale również reszty świata.” – oświadczył członek Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Koordynacji Via Campesina, Pierre Maison.

„Parlament Europejski, główny organ reprezentujący obywateli UE, nareszcie usłyszał nasz głos” – dodała Ramona Duminicioiu, członkini Ecoruralis i Komitetu Koordynacyjnego ECVC. „We wrześniu państwa członkowskie muszą dostosować się do stanowiska PE i zagłosować za przyjęciem Deklaracji praw chłopów i chłopek podczas następnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. Nie ma żadnych instrumentów prawnych, które chroniłyby nas na przed grabieżą ziemi, wyzyskiem i innymi formami łamania naszych praw. Potrzebujemy pilnie tej deklaracji, szczególnie w Europie Wschodniej, gdzie zamieszkuje większość europejskich chłopów. Jeśli deklaracja ta zostanie przyjęta, przyniesie to ogromne korzyści naszemu społeczeństwu” – wyjaśniła.

Europejska Koordynacja Via Campesina domaga się od państw członkowskich zastosowania się do rekomendacji PE i poparcia deklaracji.

Źródło: European Coordination Via Campesina

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.