ISSN 2657-9596

Bruksela oszczędza energię

Évelyne Huytebroeck
29/05/2014

W belgijskim systemie federalnym stołecznemu regionowi Brukseli przypadły szerokie kompetencje, zwłaszcza w dziedzinie środowiska i energii. Frankofońska partia Ecolo uczestniczy w koalicyjnym rządzie regionalnym od 2004 r. W tym czasie udało jej się zmniejszyć o 25% przeciętne zużycie energii na głowę mieszkańca.

Po 10 latach udziału w koalicyjnych rządach Brukseli Zieloni mogą poszczycić się licznymi sukcesami w dziedzinie żywności, rewitalizacji i polityki wodnej. Jednak największym osiągnięciem jest realizacja celu, który od początku sobie stawialiśmy: zmniejszenie zużycia energii i poprawa efektywności energetycznej budynków. Między rokiem 2004 a 2011 udało nam się zmniejszyć o jedną czwartą przeciętne zużycie energii na głowę mieszkańca.

Powiodło się to dzięki zastosowaniu trzech metod:

 • zachęty ekonomiczne: wielkim sukcesem okazały się ogłoszone przez nas przetargi na zbudowanie „wzorcowych budynków” o szczególnie wysokiej wydajności energetycznej i parametrach ekologicznych: powstało w sumie 621.000 m kw. w budynkach spełniających przyjęte wymagania;
 • prawodawstwo: wszystkie nowe budynki wzniesione po 2015 r. będą musiały być domami pasywnymi;
 • informacja: stworzyliśmy sześć Domów Energii, w których mieszkańcy i mieszkanki Brukseli mogą uzyskać informacje dotyczące tego, jak poprawić izolację swoich mieszkań lub zacząć samodzielnie wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych.
 • Skupiamy się równocześnie na nowych budynkach i na tych już istniejących – zachęty finansowe wspierające izolację i termomodernizację domów zostały znacząco zwiększone dzięki wysiłkom Zielonych.

  W ramach projektów partycypacyjnych z udziałem mieszkanek i mieszkańców zrealizowaliśmy ważne inwestycje w remonty mieszkań socjalnych. Dzięki programowi Kontraktów dla Dzielnicy Trwałego Rozwoju (Contrats de Quartier Durable) możliwa była renowacja przestrzeni publicznych, terenów zielonych i lokalnych punktów usługowych.

  Nowa polityka nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony sektora budowlanego. Dlatego w 2010 r. region Brukseli zainicjował Porozumienie Praca-Środowisko. To podejście, zainspirowane wzorami z Niemiec, polega na zgromadzeniu razem wszystkich zainteresowanych aktorów – przedsiębiorców, robotników, nauczycieli kształcenia zawodowego – w procesie wdrażania nowych, bardzo ambitnych standardów zużycia energii.

  Skutki tej polityki zyskały sobie międzynarodowe uznanie. Region Brukseli zajął drugie miejsce w europejskim konkursie „zielonych stolic” (Green Capital), należy również do czołówki miast w rankingu Green City Index tygodnika „The Economist”. W 2012 r. otrzymaliśmy European Energy Award (Europejską Nagrodę Energetyczną) w uznaniu za całokształt naszej polityki energetycznej. Bruksela bezdyskusyjnie znajduje się w europejskiej czołówce miast w dziedzinie ekologii i polityki energetycznej.

  Mimo to wciąż stoją przed nami duże wyzwania: rewitalizacja najbardziej zaniedbanych dzielnic czy znalezienie odpowiedzi na boom demograficzny. W 2023 r. Bruksela będzie liczyć 1,3 miliona mieszkańców, czyli ok. 160 tysięcy więcej niż obecnie. Trzeba będzie zbudować nowe mieszkania i infrastrukturę, jednocześnie stosując się do coraz bardziej wymagających standardów. Jednak wyzwaniem numer 1 pozostaje transport i jakość powietrza. Zmniejszenie ruchu samochodowego w stolicy Europy będzie dla rządu regionalnego jednym z najważniejszych celów najbliższych lat.

  Artykuł Les Bruxellois ont réduit de 25% leur consommation énergétique ukazał się w Green European Journal (Zielonym Magazynie Europejskim).

  Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

  Discover more from Zielone Wiadomości

  Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

  Continue reading