ISSN 2657-9596

„Wegańska Warszawa” na 8. festiwalu filmowym – Green Film Festival!

19/08/2022

Szóstego dnia festiwalu Green Film Festival w Krakowie odbędzie się pokaz “Wegańskiej Warszawy” – dokumentu w reżyserii dr. Marcina Anaszewicza, CEO Green REV Institute, i Anny Spurek, COO Green REV Institute. Reportaż nagrywany był w sierpniu 2021 roku, kiedy to głównym temat debaty publicznej stanowiła pandemia i kryzys gospodarczy. Dokument ten jest wyjątkowo aktualny i dzisiaj – rok później, po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., upałach, suszach, pożarach na całym świecie, galopującej inflacji oraz kryzysie społecznym i gospodarczym, które dzieją się na naszych oczach i w milczeniu są obserwowane przez polityków i decydentki.

Green Film Festival w Krakowie wyznacza kierunek kina dla klimatu. Dzisiaj, kiedy pojawia się coraz więcej produkcji filmowych organizacji pozarządowych, które codziennie stają do walki o prawa zwierząt i naprawę bankruta moralnego, klimatycznego, zdrowotnego i społecznego, jakim jest nasz system żywnościowy, takie wydarzenia są szczególnie potrzebne.

“Wegańska Warszawa” już na 8 festiwalach filmowych!

Wegańska Warszawa” została lub zostanie pokazana na na 8 festiwalach filmowych; The Paus Premieres Festival, Lift-Off Filmmaker Sessions, One Earth Awards, Festival del Cinema di Cefalu, ECOCUP Green Documentary Film Festival, EKOTOPFILM / ENVIROFILM Festival i BNP Paribas GreenFilm Festival, z czego na Widlife Vaasa Festival-International Nature Film została nagrodzona jako “finalist”.

“Wegańska Warszawa” to opowieść o ludziach i działaniu

“Wegańska Warszawa” to odpowiedź na pytanie, czy da się zmieniać świat poprzez biznes, kojarzony głównie z dążeniem do maksymalizacji zysków, humanewashingiem i greenwashingiem. Jednak Konrad, Karolina, Iga, Paweł, Ala i Yulia odkrywają przed nami inny, lepszy świat; świat zbudowany dzięki wartościom i wierze w efektywną walkę na rzecz zwierząt ludzkich i pozaludzkich i środowiska.

Wyjątkowi bohaterowie i bohaterki tego reportażu, którego można obejrzeć również tutaj, to:

Paweł z Youmiko Vegan Sushi;
Ala i Yulia ze Słusznej Strawy;
Paweł, Karolina i Konrad ze Spółdzielni Margines/ Lokal Vegan Bistro;
Iga z Roślinnego Qurczaka/Apollo.

Słuszna Strawa to kolektyw, spółdzielnia socjalna, która powstała, żeby łączyć weganizację potraw kuchni międzynarodowej z realnym wsparciem dla osób uchodźczych. Yulia, szefowa kuchni i Białorusinka, mówiąc o swoich marzeniach mówi: “ skończyć wojny”. Lokal Vegan Bistro od lat wspiera osoby uchodźcze i stał się miejscem zbiórek i pomocy, Apollo i Youmiko wspierały zbiórki, prowadziły działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

A co na to politycy i decydentki?

W tym samym czasie kiedy bohaterowie i bohaterki ruszyli na pomoc, wdrażając wartości w czyny, rządy i organizacje międzynarodowe wykorzystały okazję do wzmocnienia systemu żywności opartego na produkcji zwierzęcej. Słynna strategia Od pola do stołu jest z dnia na dzień okrajana nożem do sera i kotletów z elementów zielonej, roślinnej transformacji.

Wsparcie finansowe w czasie wojny otrzymał sektor produkcji zwierzęcej chociażby przemysł mleczarski a reforma polityki promocji UE została zepchnięta hasłem “teraz gospodarka i eksport”, polityka zielonej transformacji została odsunięta na bok.

A produkcja żywności wciąż w ogromnym stopniu powoduje zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, przyczynia się do utraty bioróżnorodności i zmian klimatycznych oraz zużywa nadmierne ilości zasobów naturalnych, a jednocześnie znaczna część żywności jest marnowana.

Rolnictwo, jakie znaliśmy jest globalnym bankrutem

W USA ponad 90 % produkcji zwierzęcej to fermy przemysłowe, w Europie ponad 80%. Antybiotykooporność, zanieczyszczenie gleb, powietrza, wody. Choroby cywilizacyjne. Katastrofa wykorzystywania miliardów zwierząt rocznie. Produkcja zwierzęca, w tym przemysł mięsny, mleczarski i jajczarski, jest fundatorem katastrofy klimatycznej, etycznej i zdrowotnej.

Społeczeństwo o krok przed decydentami i polityczkami

Pomimo, że prawda jest widoczna gołym okiem, Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w odpowiedzi na stanowisko Green REV Institute, wyrażające dezaprobatę dla planu wsparcia hiszpańskiego sektora mleczarskiego w kwocie 169 milionów euro, mówi jasno:

Produkcja mleka jest w pełni zgodną z prawem działalnością rolniczą i gospodarczą, która przyczynia się do dostarczania konsumentom pożywnej i zdrowej żywności, wspierania obszarów wiejskich, a także do utrzymania cennych ekosystemów użytków zielonych i krajobrazów kulturowych na obszarach wiejskich.

W cieniu walki o prawo do kremowego cappuccino z mlekiem zwierzęcym, zabranym od krowiej matki, ale i kotleta schabowego z zabitej, nieszczęśliwej, cierpiącej świni, jakich nigdy nie zobaczymy na obrazkach w sklepach czy reklamach, bohaterowie i bohaterki wspomnianego dokumentu, wygrywają. Wegańskie biznesy wygrywają, pomimo braku wsparcia systemowego; wygrywają, choć nie należą do uprzywilejowanych i finansowanych – mięsa, nabiału i jaj. Wygrywają, bo zmieniają narrację.

“Wegańska Warszawa” to opowieść o wygranej wegańskich biznesów

Wegańskie biznesy nie muszą dopisywać do etykiet “od szczęśliwych kurek”, bo wiedzą, że najszczęśliwsze kurki to te, które nie muszą być fabrykami jedzenia dla człowieka. Wegańskie biznesy powoli łączą siły i zaczynają tworzyć własne organizacje rzecznicze, zabierać głos jak Heura, VFC, Oatly. Nie boją się mówienia prawdy o tym, jak biznes zwierzęcy niszczy planetę i zaczynają pojawiać się w sądach. Obnażają rzeczywistość produkcji zwierzęcej, wyręczając polityków i decydentki, które nadal boją się przyznać, że nie da się nikogo zabić humanitarnie.

O “Wegańskiej Warszawie”

Dokument “Wegańska Warszawa” pokazuje odwagę. Odwagę ludzi, którzy realizując swoje marzenia i wartości, stoją naprzeciwko ogromnych kłamstw, zakłamania, bierności. Ludzi, którzy samym faktem, że działają, produkują, karmią – dają manifest zrównoważonego systemu żywności, w którym prawa zwierząt, prawa człowieka i klimat są respektowane.

Debaty i dyskusje

Na Green Film Festival odbędą się również liczne debaty związane z tematyką systemu żywnościowego, jego wad i proponowanych rozwiązań. Podczas dwóch z tych dyskusji, Green REV Institute i Koalicję Future Food 4 Climate będzie reprezentować Ewelina Łobodziec, Media Coordinator w Green REV Institute, która weźmie udział w następujących debatach:

18:00-19:30 – panel dyskusyjny ONZ pt. “Ciemna strona żywności”
21:00-21:30 – debata “Przyszłość żywienia”

Serdecznie zapraszamy do Krakowa!

Źródło: Green Rev Institute


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.