ISSN 2657-9596
Fot. Daniel Petryczkiewicz

“LNG Gdańsk = gazowa pułapka” – partyzancka projekcja w Warszawie

Nawojka Ciborska
18/08/2022

Informacja o procesie sądowym

Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z tytułu opublikowania w dniu 18.08.2022 r., na portalu Zielone Wiadomości, materiału prasowego ,,LNG Gdańsk = Gazowa Pułapka – partyzancka projekcja w Warszawie” wytoczyła nam proces, domagając się przeprosin i kwestionując twierdzenie, że Gaz System to banda zbrodniarzy, którzy dla swoich zysków pchają nas prosto do katastrofy ekologicznej.
Proces sądowy trwa.
Fundacja Zielone Światło – wydawca

 

Rośnie opór społeczny wobec rozwoju infrastruktury gazowej. Ciemna strona rządowych planów ekspansji gazu ziemnego? “Metan wycieka na każdym etapie produkcji gazu, nagrzewając przy tym atmosferę ponad 80 razy silniej niż CO2” – ostrzegają aktywistki z kolektywu Bombelki.

W piątek, 5. sierpnia, na warszawskich bulwarach doszło do niecodziennej akcji aktywistów z nowej grupy anty-gazowej “Bombelki”. “Naświetlili” oni problem za pomocą ogromnego rzutnika w tzw. partyzanckiej projekcji na ścianie Centrum Nauki Kopernik. Wyświetlane hasła to m.in. “Gaz to drugi węgiel” czy “Gazoport w Gdańsku – kryzys klimatyczny na całym świecie”. Ten ostatni, to realizowany przez spółkę Gaz-System projekt pływającego terminalu LNG typu FSRU, który aktywistki chcą powstrzymać. 

“Gaz to niebezpieczne paliwo kopalne, od którego musimy odchodzić, a nie w niego inwestować, by zapobiec katastrofie klimatycznej” – mówią. “Gaz-System to banda zbrodniarzy, którzy dla swoich zysków pchają nas prosto do katastrofy”. 

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu przy ONZ (IPCC) podkreśla, że bez redukcji emisji metanu, który jest głównym składnikiem gazu kopalnego (dawniej: ziemnego), nie uda się zatrzymać ocieplenia klimatu poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. W świetle tej informacji otwieranie nowych gazociągów i terminali gazowych wydaje się absolutnie kontrskuteczne, a starania Gaz-Systemu w tym zakresie – wyrachowane i okrutne. 

Dlatego też lokalizacja przeprowadzonej projekcji nie była przypadkowa – Centrum Nauki Kopernik to symbol głosu naukowców, czyli jedynego, który może nas uratować od rozpędzającego się kryzysu klimatycznego, który, w postaci rekordowych temperatur i związanych z tym susz, strat w uprawach i wzrostu cen żywności, odczuwamy na własnej skórze. Aktywiści, byli członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, po raz kolejny apelują do rządzących o działanie w zgodzie z wiedzą zawartą w raportach IPCC i w konsekwencji, powstrzymanie powstania niepotrzebnego i groźnego gazoportu w Gdańsku. 

Nawojka Ciborska, Gastivists Polska & bombelki

Zobacz zdjęcia z akcji (fot. Daniel Petryczkiewicz):

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading