ISSN 2657-9596

Złe wiadomości od Światowej Organizacji Meteorologicznej

09/12/2015

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w komunikacie prasowym z 25 listopada, rok 2015 będzie najprawdopodobniej najcieplejszy rokiem w historii pomiarów, a wzrost średniej globalnej temperatury przekroczy 1°C w stosunku do ery przedprzemysłowej. Ale to nie koniec złych wieści. Lata 2011-2015 „były najcieplejszym okresem pięcioletnim w historii pomiarów, z wieloma ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi – szczególnie falami upałów – w konsekwencji zmiany klimatu”.

Naukowcy informują również, że w bieżącym roku odnotowano również rekordowe poziomy stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, na wiosnę na półkuli północnej średnie globalne trzymiesięczne stężenie CO² przekroczyło po raz pierwszy barierę 400 ppm (cząsteczek na milion).

„Są to złe wiadomości dla planety” – powiedział Sekretarz Generalny WMO, Michel Jarraud. „Jesteśmy w stanie kontrolować emisje gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu. Posiadamy wiedzę i narzędzia do działania. Mamy wybór. Przyszłe pokolenia nie będą go miały”.

 na podstawie: World Meteorological Organization

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.