ISSN 2657-9596

Złe wiadomości od Światowej Organizacji Meteorologicznej

9 grudnia 2015

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w komunikacie prasowym z 25 listopada, rok 2015 będzie najprawdopodobniej najcieplejszy rokiem w historii pomiarów, a wzrost średniej globalnej temperatury przekroczy 1°C w stosunku do ery przedprzemysłowej. Ale to nie koniec złych wieści. Lata 2011-2015 „były najcieplejszym okresem pięcioletnim w historii pomiarów, z wieloma ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi – szczególnie falami upałów – w konsekwencji zmiany klimatu”.

Naukowcy informują również, że w bieżącym roku odnotowano również rekordowe poziomy stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, na wiosnę na półkuli północnej średnie globalne trzymiesięczne stężenie CO² przekroczyło po raz pierwszy barierę 400 ppm (cząsteczek na milion).

„Są to złe wiadomości dla planety” – powiedział Sekretarz Generalny WMO, Michel Jarraud. „Jesteśmy w stanie kontrolować emisje gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu. Posiadamy wiedzę i narzędzia do działania. Mamy wybór. Przyszłe pokolenia nie będą go miały”.

 na podstawie: World Meteorological Organization

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.