ISSN 2657-9596

Przepis na ośmiornice? To przepis na katastrofę

08/10/2021

Nowy raport fundacji Compassion Polska, opublikowany z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy, ujawnia osiem powodów, dla których należy natychmiast zatrzymać próby rozwoju hodowli ośmiornic.

Raport „Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę” pokazuje, że plany hodowli przemysłowej ośmiornic (rozwijane m.in. w Hiszpanii) byłyby przyczyną ogromnego cierpienia tych zwierząt. Stałoby się tak ze względu na ich samotniczą naturę, dociekliwość oraz wysoką inteligencję. To pierwszy tego typu raport na świecie. Raport jasno stwierdza, że nie znamy obecnie żadnej humanitarnej metody uboju ośmiornic. Wśród obecnie stosowanych wymienia się duszenie zwierząt w sieci, krojenie mózgu czy bicie pałką po głowie. Ponadto, nie ma obecnie żadnych przepisów chroniących ich dobrostan w hodowli, a mięsożerna dieta ośmiornic sprawia, że jest ona niezrównoważona i bardzo szkodliwa dla środowiska.

Dziko odławiane ośmiornice są spożywane na całym świecie, zwłaszcza w Europie, Azji i Meksyku. W Polsce co roku spożywa się ponad 320 ton ośmiornic złowionych w naturalnym środowisku i w przeciągu 10 lat (2008-2018) konsumpcja w naszym kraju wzrosła ponad 10-krotnie. W UE najwięcej ośmiornicy spożywa się we Włoszech (ponad 60 000 ton rocznie), a w innych krajach na świecie, takich jak Stany Zjednoczone i Japonia, odnotowano ostatnio zwiększony popyt na mięso tych zwierząt. Właśnie ze względu na wzrastający popyt Hiszpania prowadzi obecnie badania nad klatkami sieciowymi i zbiornikami na otwartym oceanie.

Oskarowy film Netflixa „Czego nauczyła mnie ośmiornica” w poruszający sposób pokazał światu życie tych wyjątkowych, inteligentnych zwierząt. Wszyscy, którzy go obejrzeli, będą przerażeni, że istnieją plany zamknięcia tak fascynujących stworzeń na podwodnych fermach. Powinniśmy zatrzymać ten pomysł na najwcześniejszym etapie, zanim stanie się poważnym problemem dla zwierząt i naszej planety – komentuje dr Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w fundacji Compassion Polska.

To naprawdę przygnębiające, że w XXI wieku człowiek chce jeszcze powiększać hodowle zwierząt zamiast je eliminować. Zastanawiam się, gdzie – i czy w ogóle – jest granica, po przekroczeniu której ludzkość kolektywnie powie „dość” w tym temacie. Hodowle ośmiornic to po prostu przepis na kolejną katastrofę, a już w tej chwili zmagamy się ze środowiskowymi konsekwencjami przemysłowych i nadmiernie rozwiniętych hodowli ssaków, ptaków i ryb – dodaje Małgorzata Szadkowska, prezeska fundacji Compassion Polska i ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Wraz z publikacją raportu, organizacja Compassion Polska wysłała również listy do rządów w Hiszpanii, Japonii, Meksyku i USA, wzywając je do wstrzymania hodowli ośmiornic w tych krajach. Raport z najważniejszymi wnioskami przeczytać można na stronie fundacji Compassion Polska.

Źródło: Compassion Polska


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.