ISSN 2657-9596

Prawybory w Iowa – remis u Demokratów i niespodzianka u Republikanów

02/02/2016

W odbywających się w ostatnich dniach prawyborach w amerykańskim stanie Iowa doszło do szeregu niespodzianek wyborczych.

W prawyborach Partii Demokratycznej wygrała Hillary Clinton, była sekretarz stanu i Pierwsza Dama USA. Uzyskała ona 49,9% poparcia, jednak tuż za nią znalazł się demokratyczny socjalista Bernie Sanders, któremu przypadło 49,6% głosów. Jeszcze dwa tygodnie temu Clinton prowadziła w sondażach przed Sandersem trzynastoma punktami. Dzisiaj jej nominacja na kandydatkę amerykańskiej centrolewicy na prezydentkę nie jest już taka pewna.

Sanders zwiększa swoje poparcie od tygodni, mobilizując młodych Amerykanów, dla których to będą pierwsze wybory w dorosłym życiu, lub pierwsze wybory, na które zdecydują się iść. Dla wielu z nich, często pracujących na niskopłatnych posadach, obciążonych kredytami studenckimi i jednocześnie otwartymi na śmiałe reformy amerykańskiego systemu socjalna retoryka Sandersa jest zachęcająca.

W prawyborach Partii Republikańskiej stosunkowo nieoczekiwanie wygrał Ted Cruz, Kubańczyk z Teksasu, który zdobył 27,6%. Pokonał on faworyta, kontrowersyjnego Donalda Trumpa, który pozyskał 24% poparcia. Do tej pory liderem sondaży był Trump, znany z islamofobicznych wypowiedzi i populistycznego języka. Jednocześnie Trump z trudem wyprzedził następnego kandydata republikańskiego, Marco Rubio, również Kubańczyka i senatora z Florydy, któremu udało się otrzymać wsparcie 23% głosujących. Rubio z trójki najsilniejszych kandydatów uważany jest za najbardziej elastycznego i umiarkowanego w poglądach. Jego skok wyborczy jest sporym zaskoczeniem dla komentatorów, bo Rubio nie był brany pod uwagę jako silny kandydat Grand Old Party. Sądzono, że trzecie miejsce zajmie Jeb Bush, jednak ten poniósł sromotną porażkę i zajął dopiero szóste miejsce z wynikiem 3%.

Z wyścigu prezydenckiego wycofali się demokrata Martin O’Malley (0,6% poparcia) i republikanin, znany z konserwatywnych poglądów, Mike Huckabee (1,8% głosów).

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading