ISSN 2657-9596

Powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych

29/02/2016

Decyzję o utworzeniu „Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL” podpisał w poniedziałek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, w obecności prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

„Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umacnianiu pamięci, oddaniu czci tym, którzy walczyli za ojczyznę, i które ma jednocześnie służyć kształtowaniu świadomości Polaków, która dzisiaj (…) jest często niepełna, ułomna, bo przez wiele dziesięcioleci historia polskiej walki o wolność po 1945 roku była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana, to w sposób całkowicie nieprawdziwy, opaczny, znaki wartości były przesunięte” – powiedział Kaczyński.

Jest to kolejny etap wdrażania polityki historycznej prawicy. W 2011 r. Sejm ustanowił Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych na 1 marca. Muzeum ma powstać do 2020 r.

Żołnierze Wyklęci to partyzanci walczący z rządem komunistycznym po 1945 r. Należeli do nich przeważnie działacze nacjonalistyczni i prawicowi, ale byli wśród nich obecni także działacze PPS. Część Wyklętych, jak ustalili historycy i IPN, winna jest zbrodni ludobójstwa na cywilach, w tym kobietach, dzieciach i starcach, z reguły z mniejszości litewskiej, ukraińskiej i białoruskiej, często o wyznaniu prawosławnym.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading