ISSN 2657-9596

Opieka zdrowotna dla każdego

26/01/2016

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że w planach ministerstwa jest upowszechnienie dostępu do służby zdrowia dla wszystkich obywateli w ciągu dwóch lat.

Opieka zdrowotna miałaby przysługiwać wszystkim obywatelom, zarówno tym płacącym jak i niepłacącym składki. Brakujące środki miałyby trafić do budżetu NFZ z budżetu państwa. Radziwiłł uważa, że w tym celu powinno się podnieść wydatki na lecznictwo z 4 do 6% PKB. Według danych Banku Światowego Polska pod względem wydatków na służbę zdrowia zajmuje 22. miejsce w Unii Europejskiej, za nami są jedynie Bułgaria, Estonia, Rumunia, Litwa, Łotwa i Cypr. Na świecie wyprzedza nas m.in. Dżibuti, Kolumbia czy Serbia.

Według ministra Radziwiłła, wdrożenie planu ma zrealizować konstytucyjne zapisy o równości. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w Polsce nieubezpieczonych jest 2,5 mln osób. W ostatnich miesiącach w internecie szeroko komentowane były wpisy osób nieubezpieczonych, które zapadły na ciężkie do wyleczenia choroby i których nie stać jest na leczenie.

Postulat obywatelskiego ubezpieczenia, czyli objęcia dostępem do opieki zdrowotnej wszystkich obywateli był jednym ze sztandarowych postulatów Anny Grodzkiej podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 r.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.