ISSN 2657-9596

Opieka zdrowotna dla każdego

26 stycznia 2016

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że w planach ministerstwa jest upowszechnienie dostępu do służby zdrowia dla wszystkich obywateli w ciągu dwóch lat.

Opieka zdrowotna miałaby przysługiwać wszystkim obywatelom, zarówno tym płacącym jak i niepłacącym składki. Brakujące środki miałyby trafić do budżetu NFZ z budżetu państwa. Radziwiłł uważa, że w tym celu powinno się podnieść wydatki na lecznictwo z 4 do 6% PKB. Według danych Banku Światowego Polska pod względem wydatków na służbę zdrowia zajmuje 22. miejsce w Unii Europejskiej, za nami są jedynie Bułgaria, Estonia, Rumunia, Litwa, Łotwa i Cypr. Na świecie wyprzedza nas m.in. Dżibuti, Kolumbia czy Serbia.

Według ministra Radziwiłła, wdrożenie planu ma zrealizować konstytucyjne zapisy o równości. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w Polsce nieubezpieczonych jest 2,5 mln osób. W ostatnich miesiącach w internecie szeroko komentowane były wpisy osób nieubezpieczonych, które zapadły na ciężkie do wyleczenia choroby i których nie stać jest na leczenie.

Postulat obywatelskiego ubezpieczenia, czyli objęcia dostępem do opieki zdrowotnej wszystkich obywateli był jednym ze sztandarowych postulatów Anny Grodzkiej podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 r.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Komentarze do “Opieka zdrowotna dla każdego

  • 1 lutego 2016 o 03:18
    Permalink

    I tu trzeba ministra pochwalić. Francuzi wprowadzili już wiele lat temu powszechną opiekę zdrowotną, powinno to być standardem, szczególnie w zamożnych krajach. Bo przecież Polska w skali świata zalicza się do krajów zamożnych, nie zapominajmy o tym.
    W dzisiejszych czasach gdy prekariat i umowy śmieciowe to coraz bardziej norma, a nie wyjątek, opieranie prawa do opieki zdrowotnej na tym czy płaci się składki zdrowotne jest nieracjonalną niesprawiedliwością. Wszyscy chcą mieć stała pracę i płacić podatki i składki zdrowotne, ale niestety nie wszystkim to dane. Nawet do renty inwalidzkiej w tym dzikim kraju osoba całkiem chora i nie mogąca pracować ma prawo tylko jeżeli opłaciła 5 lat składek w ciągu ostatnich 10 lat. Co szczególnie u kobiet z różnych powodów nie zawsze jest możliwe. Mam nadzieję, że zmiany proponowane przez pana ministra również tę patologię zlikwidują.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.