ISSN 2657-9596

Od połowy 2016 r. godzinowa płaca minimalna

29/12/2015

Minister Pracy, Elżbieta Rafalska, zapowiedziała na antenie RMF FM wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 złotych za godzinę brutto. Stawka ma jednak obejmować tylko pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, czyli umowy-zlecenie i o dzieło. Jest to radykalna zmiana w stosunku do dotychczasowych zmian dokonywanych przez rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz, które polegały na podwyższaniu pensji minimalnej tylko dla pracujących na etacie.

Rafalska tłumaczy posunięcie chęcią ograniczenia plagi umów śmieciowych, na podstawie których zatrudniona jest według niektórych szacunków jedna czwarta Polaków, przy czym wielu pracodawców, korzystając z braku regulacji pensji na umowach śmieciowych oferowało wynagrodzenie często nie przekraczające pułapu 5-6 zł za godzinę.

Pensja minimalna dla etatowców wzrośnie od 1 stycznia 2016 r. z 1750 zł brutto do 1850 zł brutto. Dodatkowo zostaną ozusowane umowy cywilnoprawne, czyli odprowadzane będą od nich składki zdrowotne, emerytalne oraz składka wypadkowa, odprowadzana przez pracodawcę. Jest to decyzja rządu Ewy Kopacz z czerwca tego roku. Rząd PO jednocześnie nie zdecydował się na proponowaną przez związkowców z OPZZ minimalną stawkę godzinową na poziomie 11 zł.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.