ISSN 2657-9596

COP21: Tysiące ludzi demonstrują w Paryżu pomimo zakazu

01/12/2015

„Na świecie cieplejszym o 3 stopnie Celsjusza nie może być bezpiecznie”, ostrzega autorka i aktywistka Naomi Klein.

To byli ludzie przeciwko „doktrynie szoku” – na ulicach Paryża w niedzielę, gdy tysiące odważyły się sprzeciwić zakazowi protestów podczas długo oczekiwanego światowego szczytu klimatycznego (COP21).

Około 10 000 demonstrujących utworzyło łańcuch ludzki wzdłuż trzykilometrowej trasy odwołanego marszu – przyłączając się do milionów ludzi na całym świecie, którzy wyszli na ulice, aby domagać się od światowych przywódców zdecydowanego działania w celu przeciwdziałania narastającemu zagrożeniu na skutek zmiany klimatu.

W tym samym czasie francuska policja użyła podobno gazu łzawiącego przeciwko protestującym na znajdującym się w pobliżu Placu Republiki i aresztowała ponad 200 osób w ciągu całego dnia. W dniach poprzedzających 21. Konferencję Stron Narodów Zjednoczonych (COP21) przeprowadzono naloty prewencyjne i nałożono areszty domowe na znanych aktywistów klimatycznych.

Foto: Ben i Jerry
Foto: Ben i Jerry

W swoim doniesieniu z Paryża, autorka książki „Doktryna szoku”, Naomi Klein powiedziała, że zdławienie przez rząd francuski protestów podczas negocjacji klimatycznych odbywających się po listopadowych atakach terrorystycznych, stanowi klasyczny przypadek „doktryny szoku”, kiedy władze używają „rzeczywistego kryzysu do przeprowadzenia rzeczy, które tak czy inaczej chciały zrobić” – takich jak uciszenie sprzeciwu czy rozszerzenie kontroli i nadzoru.

W video opublikowanym opublikowanym przez Mediart i the Nation, Klein zauważa, że o ile bezpieczeństwo jest w tej chwili we Francji „niezmiernie ważną kwestią”, to „rząd francuski w rzeczywistości użył jej jako pretekstu do spacyfikowania protestów czasie COP”.

„Na świecie cieplejszym o 3 stopnie Celsjusz nie może być bezpiecznie”, zauważa Klein, wskazując na kraje globalnego południa i nisko położone wyspy na Pacyfiku, które w konsekwencji podnoszenia się poziomu oceanów, fal upałów i suszy, już konfrontują się bardzo realnymi zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu.

„Istnieje potrzeba, by ten krąg żałobny, ten krąg przyjaciół życia rozszerzyć tak, aby objął każdego”, dodała w swoim pierwszym doniesieniu z Paryża, które można obejrzeć poniżej tutaj.

Cindy Wiesner z Grassroots Global Justice Alliance powiedziała w oświadczeniu, że demonstrujący w niedzielę “wyrazili sprzeciw…aby obronić demokrację, odzyskać ulice, i pokazać swoją solidarność z ludźmi, którzy żyją w pobliżu odwiertów gazu łupkowego, projektów REDD i elektrowni atomowych – odrzucając wszystkie te fałszywe rozwiązania, które COP21 zamierza wprowadzić”.

Pablo Solon, poprzedni główny negocjator z Boliwii, dodał, że „w tej chwili jest ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem, aby ludzie wyszli na ulice w celu potępienia złej umowy klimatycznej”, która jest obecnie negocjowana. „COP21 będzie najgorszym ze wszystkich szczytów klimatycznych, ponieważ doprowadzi do spalenia planety”, powiedział. „Nie możemy się na to zgodzić”.

Organizacje ekologiczne natychmiast potępiły postępowanie niektórych z protestujących, którzy zachowywali się agresywnie i obrzucili policję ładunkami wybuchowymi, zauważając jednocześnie, że niewielka grupa ludzi zachowujących się niewłaściwie nie może stanowić pretekstu do odwołania globalnego wezwania do działania.

Organizacja klimatyczna 350.org wdała oświadczenie, że osoby te „nie należały do ruchu klimatycznego”, i naruszyły „zobowiązanie do niestosowania przemocy podjęte przez wszystkie grupy należące do koalicji klimatycznej”.

Odnosząc się do tych aktów przemocy, Klein oświadczyła: „Nawet jeśli nie zgadzamy się ze wszystkimi działaniami, jakie miały miejsce, ogólna atmosfera sprzeciwu jest czymś z czego należy się cieszyć. Ostatecznie reakcja rządów na kryzys klimatyczny jest całkowicie nieadekwatna i naraża nas na wielkie niebezpieczeństwo. W obliczu tej porażki posłuszeństwo byłoby równoznaczne z przyzwoleniem”.

W czasie trwającej dwa tygodnie konferencji zapowiadane są dalsze demonstracje i akcje, w tym Międzynarodowy Trybunał Praw Natury (International Tribunal on the Rights), obywatelska Strefa Działań Klimatycznych (Climate Action Zone) w dniach 7-11 grudnia i alternatywny Ludowy Szczyt Klimatyczny (People’s Climate Summit) w najbliższy weekend.

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: Common Dreams

Artykuł opublikowany na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.