ISSN 2657-9596

Najszczęśliwszy naród na świecie według ONZ

17/03/2016

Duńczycy triumfowali w corocznym indeksie szczęśliwości (World Happiness Index ). Dla ONZ przygotowała go Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) i Earth Institute (Columbia University). Badanie objęło 157 państw. Są w nim brane pod uwagę takie czynniki jak: przeciętna wysokości zarobków, oczekiwana długości życia w zdrowiu, dostępie do opieki medycznej, postrzeganie korupcji, bezpieczeństwo zatrudnienia, a nawet relacje rodzinne. Na drugim miejscu uplasowali się Szwajcarzy a na trzecim Islandczycy. W pierwszej dziesiątce znalazły się również pozostałe państwa skandynawskie oraz Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Polska według World Happiness Index nie wypada najlepiej. Znalazła się na 57 miejscu, tuż za Kazachstanem, Mołdawią i Rosją. Najsmutniejszą grupą wiekową są w Polsce nastolatki. Tylko 68% polskich piętnastolatków czuje, że są szczęśliwi. Średnia międzynarodowa to aż 82%. W grupie wiekowej 11-15 lat znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu.

W ostatniej dziesiątce jest aż osiem państw z Afryki. Znalazły się tam również pogrążone w wojnie domowej Syria i Afganistan. Cały raport jest dostępny po angielsku pod linkiem: http://worldhappiness.report

oprac. Marcin Wrzos

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.