ISSN 2657-9596

Najszczęśliwszy naród na świecie według ONZ

17 marca 2016

Duńczycy triumfowali w corocznym indeksie szczęśliwości (World Happiness Index ). Dla ONZ przygotowała go Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) i Earth Institute (Columbia University). Badanie objęło 157 państw. Są w nim brane pod uwagę takie czynniki jak: przeciętna wysokości zarobków, oczekiwana długości życia w zdrowiu, dostępie do opieki medycznej, postrzeganie korupcji, bezpieczeństwo zatrudnienia, a nawet relacje rodzinne. Na drugim miejscu uplasowali się Szwajcarzy a na trzecim Islandczycy. W pierwszej dziesiątce znalazły się również pozostałe państwa skandynawskie oraz Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Polska według World Happiness Index nie wypada najlepiej. Znalazła się na 57 miejscu, tuż za Kazachstanem, Mołdawią i Rosją. Najsmutniejszą grupą wiekową są w Polsce nastolatki. Tylko 68% polskich piętnastolatków czuje, że są szczęśliwi. Średnia międzynarodowa to aż 82%. W grupie wiekowej 11-15 lat znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu.

W ostatniej dziesiątce jest aż osiem państw z Afryki. Znalazły się tam również pogrążone w wojnie domowej Syria i Afganistan. Cały raport jest dostępny po angielsku pod linkiem: http://worldhappiness.report

oprac. Marcin Wrzos

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Komentarze do “Najszczęśliwszy naród na świecie według ONZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.