ISSN 2657-9596

Kuria przeprasza po białostockiej mszy dla ONR

19 kwietnia 2016

“Kuria Archidiecezjalna przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej w minioną sobotę 16 kwietnia 2016 r. Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm” – takie oświadczenie wydała kuria diecezjalna w Białymstoku. Jest to reakcja na mszę przeprowadzoną w jednym z kościołów dla Oobozu Narodow0-Radykalnego, neofaszystowskiego stowarzyszenia, które jawnie promuje rasizm i sprzeciwia się demokracji.

Swoje zdanie wyraziła także Konferencja Episkopatu Polski. W swoim liście, odczytanym przez przewodniczącego KEP, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, nazwano poglądy ONR “obcymi wierze chrześcijańskiej”.

W sobotę 16 kwietnia odbyła się w Białymstoku msza, a następnie marsz faszystowski (w którym wzięło udział, według policji, 400 osób), a na końcu impreza w lokalu należącym do Politechniki Białostockiej. Dyrektor fundacji kierującej lokalem został zwolniony. Politechnika odcięła się od imprezy.

Na facebooku popularny stał się zrzut wiadomości przesłanej studentom zagranicznym przez przedstawicieli samorządu studenckiego, w której ostrzegają oni cudzoziemców przed opuszczaniem akademików w obawie przed agresją faszystów.

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.