ISSN 2657-9596

Kuria przeprasza po białostockiej mszy dla ONR

19 kwietnia 2016

„Kuria Archidiecezjalna przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej w minioną sobotę 16 kwietnia 2016 r. Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm” – takie oświadczenie wydała kuria diecezjalna w Białymstoku. Jest to reakcja na mszę przeprowadzoną w jednym z kościołów dla Oobozu Narodow0-Radykalnego, neofaszystowskiego stowarzyszenia, które jawnie promuje rasizm i sprzeciwia się demokracji.

Swoje zdanie wyraziła także Konferencja Episkopatu Polski. W swoim liście, odczytanym przez przewodniczącego KEP, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, nazwano poglądy ONR „obcymi wierze chrześcijańskiej”.

W sobotę 16 kwietnia odbyła się w Białymstoku msza, a następnie marsz faszystowski (w którym wzięło udział, według policji, 400 osób), a na końcu impreza w lokalu należącym do Politechniki Białostockiej. Dyrektor fundacji kierującej lokalem został zwolniony. Politechnika odcięła się od imprezy.

Na facebooku popularny stał się zrzut wiadomości przesłanej studentom zagranicznym przez przedstawicieli samorządu studenckiego, w której ostrzegają oni cudzoziemców przed opuszczaniem akademików w obawie przed agresją faszystów.

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.