ISSN 2657-9596

Katalonia przygotowuje się do przedterminowych wyborów

04/01/2016

Kandydatura Jedności Ludowej (Candidatura d’Unitat Popular – CUP), lewicowa, proniepodległościowa partia katalońska odmówiła poparcia dla Generalitatu (rządu katalońskiego) Artura Masa, lidera koalicji Razem na rzecz Tak (Junts pel Sí – JxSí), która wygrała wybory do katalońskiego parlamentu w końcu października, zdobywając 62 mandaty w 135-osobowej izbie.

Mas, chcąc przeprowadzić proces niepodległości Katalonii, potrzebował większości w parlamencie. Z tego powodu rozpoczął negocjacje koalicyjne z CUP, gdyż inne ugrupowania, które się do Parlamentu Katalonii dostały (Ciudadanos, Socjalistyczna Partia Katalonii, Partia Ludowa) są idei niepodległości wrogie lub (w przypadku opartej o Podemos koalicji Catalunya Sí que es Pot) chcą przed ogłoszeniem niepodległości rozpisania referendum.

Głosowanie w kierownictwie CUP jednak nie przyniosło rezultatów, w związku z czym zwołano zjazd partii, na którym o przyszłości rządu Masa miało zdecydować 3 tysiące delegatów. Postanowili oni nie wspierać słynącego z polityki cięć Masa. Oznacza to, że na wiosnę Katalonię czekają przedterminowe wybory parlamentarne.

Podobny los może spotkać również Hiszpanię, która znajduje się w patowej sytuacji po ostatnich wyborach parlamentarnych. Wygrała je Partia Ludowa, ale nie jest ona w stanie stworzyć większościowej koalicji z Ciudadanos i centroprawicowym planktonem regionalnym. Z kolei Podemos opiera się propozycjom stworzenia wspólnego rządu z socjalistami, stawiając warunki, będące nieakceptowalne dla PSOE.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.