ISSN 2657-9596

Kanclerz Austrii podaje się do dymisji

10 maja 2016

Werner Faymann ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii i lidera Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ). Decyzja związana jest z porażkami wyborczymi  centrolewicy w ostatnim czasie i niestałą polityką Faymanna.

Socjaldemokraci w ostatnich latach ponosili porażkę za porażką. Nie jest w stanie od lat przebić się ponad poziom 26% poparcia, co przekłada się na powstawanie kolejnych wielkich koalicji z chadekami. Dodatkowo sromotną klęskę poniósł kandydat SPÖ w wyborach prezydenckich, który uzyskał ledwie 11% poparcia.

Oprócz tego Faymann miał przeciw sobie część partii, zwłaszcza związki zawodowe i młodzieżówkę, które to krytykowały zarówno neoliberalną politykę ekonomiczną rządu, jak i odejście od polityki otwartych drzwi w sprawie imigrantów.

Faymanna na stanowisku szefa państwa zastąpił tymczasowo wicekanclerz Reinhold Mitterlehner z koalicyjnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP).

W samej ÖVP też dochodzi do tarć wewnętrznych na linii strategii partii. Prawica partyjna domaga się ostrzejszej odpowiedzi na kryzys migracyjny i skłania się ku współpracy z austriackimi ksenofobami i Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ).

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.