ISSN 2657-9596

Kanclerz Austrii podaje się do dymisji

10 maja 2016

Werner Faymann ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii i lidera Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ). Decyzja związana jest z porażkami wyborczymi  centrolewicy w ostatnim czasie i niestałą polityką Faymanna.

Socjaldemokraci w ostatnich latach ponosili porażkę za porażką. Nie jest w stanie od lat przebić się ponad poziom 26% poparcia, co przekłada się na powstawanie kolejnych wielkich koalicji z chadekami. Dodatkowo sromotną klęskę poniósł kandydat SPÖ w wyborach prezydenckich, który uzyskał ledwie 11% poparcia.

Oprócz tego Faymann miał przeciw sobie część partii, zwłaszcza związki zawodowe i młodzieżówkę, które to krytykowały zarówno neoliberalną politykę ekonomiczną rządu, jak i odejście od polityki otwartych drzwi w sprawie imigrantów.

Faymanna na stanowisku szefa państwa zastąpił tymczasowo wicekanclerz Reinhold Mitterlehner z koalicyjnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP).

W samej ÖVP też dochodzi do tarć wewnętrznych na linii strategii partii. Prawica partyjna domaga się ostrzejszej odpowiedzi na kryzys migracyjny i skłania się ku współpracy z austriackimi ksenofobami i Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ).

Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.