ISSN 2657-9596

Islandczycy zapisują się do kościoła anzuistycznego by nie płacić podatku

08/12/2015

Islandczycy masowo zapisują się do zarejestrowanego kościoła anzuistycznego w proteście przeciwko istniejącemu systemowi finansowania wyznań i kościołów w kraju. Zakłada on pobór tzw. opłaty parafialnej w wysokości 8741 koron islandzkich (62 euro) rocznie od wszystkich obywateli powyżej 16 roku życia.

Przy poborze podatku nie ma znaczenia faktyczne wyznanie czy brak wyznania podatnika. Środki pobrane od osób niewierzących lub przynależących do niezarejestrowanego wyznania trafiają do budżetu państwa, z kolei te od osób związanych z oficjalnym kultem – do odpowiedniego kościoła lub wspólnoty religijnej.

Przeciwnicy tego systemu zdecydowali się założyć w 2013 r. wspólnotę anzuistyczną, która czci bóstwa sumeryjskie. Jednocześnie jednym z „dogmatów” wspólnoty jest zwrot podatku kościelnego wiernym. W ciągu ostatnich dwóch tygodni do anzuistów zapisało się blisko 3100 osób, czyli 1% populacji Islandii.

Ani władze ani największy w kraju Kościół Islandii, o obrządku luterańskim, nie komentują tej sprawy, choć niektórzy politycy domagają się delegalizacji wspólnoty anzuistycznej, jako organizacji założonej w celach innych niż religijne.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.