ISSN 2657-9596

Forum Suwerenności Żywnościowej w Warszawie: 25-28.01.2018

03/01/2018

Nyeleni Polska i Instytut Globalnej Odpowiedzialności zapraszają na I Forum Suwerenności Żywnościowej, które odbędzie się w dniach 25-28 stycznia w Warszawie.

Czas połączyć siły i pokazać, że chcemy zdrowej i lokalnej żywności, będącej plonem sprawiedliwych relacji handlowych i odpowiedzialnego traktowania przyrody.

REJESTRACJA TRWA do 10.01.2018

W dniach 25-28.01.2018 w Warszawie spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki różnorodnych środowisk, które działają na rzecz dostępu do zdrowej i lokalnej żywności, będącej plonem sprawiedliwych relacji handlowych i odpowiedzialnego traktowania przyrody. Chcemy zdrowej żywności, wytwarzanej w sprawiedliwy i odpowiedzialny sposób. Chcemy podjąć konkretną, międzyśrodowiskową współpracę dla budowy ruchu Suwerenności Żywnościowej w Polsce. Dążymy do konsekwentnej zmiany systemu żywnościowego w oparciu o realne potrzeby ludzi.

Od kilku lat obserwujemy próbę nawiązywania współpracy między mieszkańcami miast i wsi. Konsumenci organizują się w grupy, których celem jest zwiększenie dostępu do zdrowej żywności, pozyskiwanej w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo (bezpośrednio od wytwórców). Rolnicy, sadownicy, rybacy, poszukują sposobu na bezpośredni kontakt z konsumentem, który zapewni im lepszą zapłatę za ich pracę. U podstaw wielu z tych działań leży chęć zmiany systemu żywnościowego w kierunku rolnictwa zrównoważonego i ochrony wsi, jako miejsca do życia i pracy. Z drugiej zaś strony widzimy procesy polityczne wspierające trend uprzemysłowienia produkcji żywności, zwiększającą się liczbę dyskontów wypierających lokalne targi i sklepiki. Czy oddolne ruchy będą w stanie stworzyć alternatywę wobec globalnego systemu? Budowa ruchu Suwerenności Żywnościowej nie będzie możliwa bez współpracy. Dlatego zapraszamy Was do udziału w Forum i podzielenia się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami.

Suwerenność Żywnościowa to prawo ludzi do decydowania o ich własnej żywności, rolnictwie, hodowli zwierząt, rybołówstwie i systemach zarządzania nimi. To prawo ludzi do kupowania lokalnej, sezonowej i zdrowej żywności. To właśnie te prawa są nam odbierane niewidzialną ręką rynku, w istocie ręką kilku największych korporacji, które w duchu logiki zysku dominują światowy system żywności, pogłębiając różnice społeczne i niszcząc środowisko naturalne. Więcej o suwerenności żywnościowej: Nyeleni Polska.

Forum będzie szansą na spotkanie się środowisk związanych ze zmianą systemu żywności na model suwerenności żywnościowej, w tym producentów (rolników, sadowników, ogrodników, rybaków, pasterzy), dystrybutorów i konsumentów żywności, naukowców i jednostek badawczych, przedstawicieli i przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji społecznych i pozarządowych. Więcej informacji na stronie.

Jest nas wiele, tworzymy międzynarodowy, oddolny ruch społeczny, którego rządy i instytucje międzynarodowe nie mogą już ignorować. Chcemy suwerenności żywnościowej, dla nas i dla przyszłych pokoleń. Razem możemy ją osiągnąć. Teraz!

Zobacz program Forum

Kiedy? 25–28.01.2018, Gdzie? Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, Warszawa

Opłata za uczestnictwo: standardowa 25zł, solidarnościowa 35zł i więcej, obniżona 15zł. Opłata obejmuje: 2 posiłki dziennie i przerwy kawowe

Pomagamy w organizacji noclegów i przejazdu.

Zarejestruj się już dzisiaj => LINK

Rejestracja potrwa do 10.01.2018

Liczba miejsc ograniczona!

INFO TECHNICZNE dla osób mieszkających w Warszawie:

“Jeśli jesteś z Warszawy, tematyka suwerenności żywnościowej leży Ci na sercu, ale nie możesz wziąć udziału w Forum, może jesteś w stanie nam pomóc w organizacji wydarzenia. Poszukujemy osób, które mogłyby w czasie Forum przenocować uczestników i uczestniczki. W zamian zapraszamy na wydarzenie kulturalne, które odbędzie się w sobotę 27 stycznia o 19:00 w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy”, znajdujący się na III piętrze Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, przy ul. Brackiej 25. Jeśli możesz przenocować kogoś podczas Forum, prosimy o wypełnienie poniższej ankiety (zajmuje to 3 minuty): https://goo.gl/forms/NJO8Hsvn2r2SnZOG3

Organizatorzy Forum:

Nyeleni Polska i Instytut Globalnej Odpowiedzialności:

 

 

 

 

Organizacje partnerskie:

Kooperatywa Spożywcza „Dobrze”

 

 

 

 

 

źródło: Nyeleni Polska

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.