ISSN 2657-9596

Drobni rolnicy mówią NIE nadużyciom agrobiznesu

28 października 2016

600 drobnych rolników i rolniczek, aktywistek i przedstawicieli organizacji społecznych zgromadzonych w Rumunii w ramach Europejskiego Forum na Rzecz Suwerenności Żywnościowej Nyeleni wyraża zdecydowany sprzeciw wobec nadużyć dokonywanych przez wielki biznes. Jednocześnie wzywa rządy swoich krajów do poparcia wiążącego traktatu ONZ o odpowiedzialności korporacji (ang. Binding Treaty), który nakładałby na międzynarodowe firmy, w tym gigantów agrobiznesu, odpowiedzialność za łamanie praw człowieka, a także wprowadzał mechanizmy jej egzekwowania.

Forum Nyeleni Europe, Cluj-Napoca, Rumunia. Foto. Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Forum Nyeleni Europe, Cluj-Napoca, Rumunia. Foto. Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Co najmniej 185 aktywistów i aktywistek zginęło w 2015 r. na całym świecie w obronie ziemi, lasów i rzek przed niszczącymi wpływami przemysłu i korporacji. Oznacza to, że średnio 3 osoby w tygodniu były mordowane, najczęściej w niewyjaśnionych okolicznościach, ponieważ ośmieliły się przeciwstawić biznesowi, broniąc swoich społeczności. To rekordowa liczba, stanowiąca wzrost o 59% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przemoc, eksmisje, zastraszanie, zawłaszczanie ziemi i represjonowanie działaczy i działaczek ruchów społecznych stały się praktykami powszechnie stosowanymi przez międzynarodowe korporacje, w tym duży agrobiznes, a także lokalne elity i rządy. Ta przemoc skutkuje prywatyzacją natury, koncentracją ziemi i zwiększonym nadzorem prywatnych firm nad łańcuchem żywności. Przemysłowy system żywnościowy wykorzystuje robotników rolnych i spożywczych, zwłaszcza tych, którzy nie mają formalnych praw do swojej ziemi ani innych dokumentów.

Wiążący traktat o odpowiedzialności korporacji, nad którym toczą się prace w w ramach ONZ byłby krokiem w kierunku naprawienia obecnej sytuacji. W tym tygodniu, od 24 do 28 października, na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, rządy wszystkich państw mają szansę poprzeć powstanie wiążącego takiego traktatu , którego celem jest ochrona praw człowieka przed nadużyciami biznesu i umożliwienie ofiarom tych nadużyć dochodzenie sprawiedliwości. Kraje europejskie muszą być aktywnymi negocjatorami tego procesu, by ukrócić nadużycia dokonywane przez korporacje.

Drugie spotkanie Europejskiego Forum na rzecz Suwerenności Żywnościowej Nyeleni w Rumunii odbywa się do 30.10.2016. Najświeższe informacje ze spotkania znajdziesz tutaj.

źródło: Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.