ISSN 2657-9596

Bunt młodych – XR Youth protestuje w Warszawie

24/05/2021

Ok. godziny 10 aktywiści i aktywistki Extinction Rebellion zablokowały Wisłostradę w Warszawie na wysokości Starego Miasta. Część osób przykleiła się lub przypięła do jezdni. W tym samym czasie na ul. Świętokrzyskiej inne osoby aktywistyczne zorganizowały performance symbolizujący skutki, jakie katastrofa klimatyczna wywiera na najmłodsze pokolenia.

Do godziny 13:00 policja usunęła protestujących z Wisłostrady. Obecnie trwa legitymowanie oraz wystawianie mandatów. Podczas blokady aktywistki zostały zaatakowane przez jednego z kierowców, który kopał i wyzywał blokujące osoby. Nie wiadomo, czy kierowca został ujęty przez policję.

Osoby, które blokowały dziś Warszawę należą do grupy XR Youth, zrzeszającej najmłodszych członków i członkinie ruchu. Swoim protestem chciały zwrócić uwagę na to, że najmłodsze pokolenia w największym stopniu odczują skutki katastrofy klimatycznej, która odbierze im dzieciństwo i młodość. Aktywiści i aktywistki podkreślają także, że wobec braku skuteczności innych form działania, na bierność rządzących muszą odpowiadać obywatelskim nieposłuszeństwem.

Źródło: Extinction Rebellion


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.