ISSN 2657-9596
Fot.: Katarzyna Łukasiewicz

Wielki Marsz dla Klimatu – Rebelia 2020

28/08/2020
W sobotę 5 września przez Warszawę przejdzie Wielki Marsz dla Klimatu, organizowany przez aktywistów Extinction Rebellion Polska oraz Strajku dla Ziemi. Marsz rozpocznie cykl wydarzeń organizowanych w całej Europie. W Polsce odbędą się one pod nazwą Rebelia 2020.

Wrzesień, podobnie jak w zeszłym roku, będzie stał pod znakiem manifestacji ruchów klimatycznych na całym świecie. Miliony ludzi wyjdą na ulice by protestować przeciw bezczynności rządzących wobec postępującego kryzysu klimatycznego. Powoduje on potężne anomalie pogodowe, susze i powodzie na coraz większych obszarach Polski i świata. Zmiany zagrażają życiu miliardów ludzi i milionów gatunków roślin i zwierząt. Różnego rodzaju protesty wydarzą się w tym czasie m.in. w Argentynie, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Australii, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Włoszech, Francji i Bułgarii.

Wydarzenia w Polsce rozpocznie 5 września o 12.00 Wielki Marsz dla Klimatu w Warszawie. Zorganizowali go aktywiści Extinction Rebellion Polska oraz Strajku dla Ziemi, a udział zadeklarowało wiele innych ruchów związanych z ochroną klimatu m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Rodzice dla Klimatu, Obóz dla Klimatu, Zielone Mazowsze.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne marsz przejdzie 4 różnymi trasami. Każda z nich rozpocznie się w innym miejscu Warszawy, natomiast wszystkie skończą się w okolicach Jazdowa, gdzie powstanie miasteczko klimatyczne z wykładami, warsztatami i koncertami.

Extinction Rebellion chce w ten sposób zaapelować do polskich polityków o ogłoszenie Alarmu Klimatycznego.
Żądamy od władz, mediów i instytucji edukacyjnych mówienia prawdy o klimacie w oparciu o naukowy konsensus – powiedział Błażej Miernikiewicz z Extinction Rebellion – Alarm klimatyczny, którego się domagamy, to deklaracja Sejmu, w której jasno zostanie przedstawiona skala kryzysu klimatycznego i zadeklarowane zostaną działania konieczne do przeciwdziałania mu. Uchwalenie Alarmu jest konieczne, aby wszelkie instytucje władzy w kraju uznały priorytet walki z kryzysem klimatycznym oraz aby podjęły w związku z tym natychmiastowe działania i korekty obecnych polityk. Potrzebujemy go również, aby dać Polkom i Polakom nadzieję i jasny przekaz – że państwo o nich dba i że mimo, iż znajdujemy się w kryzysowej sytuacji, to nasze władze zrobią wszystko, aby zawalczyć o przyszłość naszą i naszych dzieci. Alarm pozwoli też na uświadomienie polskiemu społeczeństwu wynikających ze zmian klimatu zagrożeń dla naszego środowiska, zdrowia, gospodarki i przyszłości.

Kolory poszczególnych fal – składowych marszu – symbolizują emocje, które towarzyszą ludziom w związku z katastrofą klimatyczną: miłość (czerwony), smutek (niebieski), nadzieję (zielony) i bunt (żółty).
Marsz czerwony – fala miłości, prowadzony przez postacie Czerwonych Wdów, będzie mówił o poczuciu wspólnoty z innymi stworzeniami, które już są lub będą ofiarami szóstego wielkiego wymierania gatunków.
Marsz niebieski to fala smutku. Błękitne stroje uczestników będą symbolizować wodę i reprezentować umierające rzeki i wysychające jeziora oraz topniejące lodowce, które zaleją miasta i odbiorą domy milionom ludzi.
Zielony marsz będzie falą nadziei. Uczestnicy pójdą w nim w kolorach ziemi i liści, aby przypomnieć o roli roślin w walce z kryzysem klimatycznym i o tym, że mamy jeszcze szansę, aby się uratować, choć maleją one z każdą chwilą.
Żółto – czarna fala buntu ma przypominać rój pszczół i pokazywać, że kryzys klimatyczny wymaga współdziałania nas wszystkich. Jeśli chcemy przetrwać musimy się zjednoczyć ponad podziałami. Bunt wobec bierności decydentów, aby był skuteczny musi być masowy.

***

Extinction Rebellion (ang. bunt przeciwko wymieraniu) jest międzynarodowym oddolnym ruchem walczącym z biernością rządów na całym świecie wobec katastrofy klimatycznej. Aktywiści działają w 1175 grupach lokalnych w 68 krajach na wszystkich kontynentach. XR domaga się podjęcia przez władze natychmiastowych i zdecydowanych działań mających na celu jak najszybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto oraz rzetelnego informowania społeczeństwa przez polityków i media o zagrożeniach związanych z gwałtownie ocieplającym się klimatem. Jedną z metod działania ruchu jest nieposłuszeństwo obywatelskie bez użycia przemocy.

Źródło: Extinction Rebellion Polska i Strajk dla Ziemi

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.