ISSN 2657-9596

Zielone światło dla zielonej energii. Konferencja na temat wspólnot energetycznych

24/05/2022

Na świecie z powodzeniem działają od lat. W Polsce spółdzielnie energetyczne są nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo. Muszą się mierzyć z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi. Już 2 czerwca br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której działacze, politycy i eksperci opowiedzą o funkcjonowaniu wspólnot energetycznych.

Konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć pt. „Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” odbędzie się 2 czerwca 2022 r., w godz. 9.30 – 16.00, w Centrum Prasowym Newserii przy ulicy Chmielnej 73 w Warszawie. Chęć udziału w konferencji wyraził Pan Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce oraz Pani Marzena Guz-Vetter, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród potwierdzonych gości jest również m.in. była wicepremier Jadwiga Emilewicz z PiS oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Spodziewamy się także obecności posłanek Beaty Maciejewskiej z Lewicy i Urszuli Zielińskiej z Partii Zieloni, Macieja Żywno – wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Polska 2050, senatora Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej

Rejestracja uczestnictwa w konferencji >> TUTAJ

Pierwsza część konferencji poświęcona będzie perspektywom rozwoju demokracji energetycznej w Polsce. W dyskusji wezmą udział politycy zaangażowani w ochronę klimatu i bezpieczeństwa. W drugiej odsłonie konferencji swoimi doświadczeniami na temat wspólnot energetycznych podzielą się spółdzielcy z krajów Europy Zachodniej: Christina Vraka – Członkini Zarządu spółdzielni energetycznej WEnCoop Energy Cooperative z Grecji, Sara Capuzzo – Prezeska spółdzielni energetycznej ÈNostra Società Cooperativa z Włoch. W trzeciej części zajmiemy się bowiem aktualną sytuacją wspólnot energetycznych w Polsce, w tym regulacjami i istniejącymi barierami prawnymi. Głos zabiorą zaangażowani w tworzenie wspólnot energetycznych samorządowcy – Jakub Szymański z Serocka, oraz Komisji Europejskiej – Izabela Zygmunt oraz przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Czerwcowa konferencja to wydarzenie cykliczne i zagości w Warszawie już po raz czwarty. Jej organizatorem jest Polska Zielona Sieć, w ramach kampanii „Więcej niż Energia”. Konferencję wspierają European Climate Foundation oraz Open Society Foundations.


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.