ISSN 2657-9596

Blokada największej w Europie kopalni węgla brunatnego

1 listopada 2018

W miniony weekend ponad 6000 osób poprzez akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa zablokowało największą w Europie kopalnie węgla brunatnego.

Ende Gelaende organizowane jest od 2015. To ruch skupiony wokół problemu wydobycia węgla brunatnego, którego spalanie jest jednym z powodów ocieplenia klimatu. RWE (W Polsce działają jako Innogy) stworzyło tuż koło lasu Hambach krajobraz, który wkrótce może stać się naszą codziennością. Mówimy temu NIE!

Ende Gelaende to masowe okupowanie terenów kopalni odkrywkowej. Sześc tysięcy osób blokowało w ostatni weekend działanie RWE, do której należy kopalnia. Spółka odpowiedzialna jest za brutalne pacyfikacje w lesie Hambach, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. Las Hambach leży tuż obok terenów kopalni i jest przez nią stopniowo pożerany – zniszczono w ten sposób już 90% tego kompleksu leśnego.

„Policja próbowała wszystkiego, by nas powstrzymać: przemocy, masowych aresztowań, używania armatek wodnych, gazu pieprzowego. Tak wyglądają eko-wojny w obronie węgla, który jest nadal największym źródłem energii na całym świecie, a także jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla” – powiedziała uczestniczka protestu Michelle

Pokojowo zablokowaliśmy RWE, bo nie ma przyszłości, jeśli będziemy nadal korzystać z paliw kopalnych. Na martwej planecie nie będzie pracy dla nikogo”.

źródło: Inicjatywa Dzikie Karpaty

 

 

 

Zdjęcia: Flickr/Ende Gelände/Creative Commons

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.