ISSN 2657-9596

Postanowienia noworoczne — poznać zielone finanse

05/01/2022
Zielone Wiadomości i Odpowiedzialny Inwestor serdecznie zapraszają na webinarium o zielonych finansach z udziałem Stanisława Stefaniaka, analityka z Fundacji Instrat. Wydarzenie będzie można śledzić na Facebooku 11 stycznia 2022 r. o godzinie 15.00

Chcesz inwestować odpowiedzialnie, ale jest Ci trudno odnaleźć się w gąszczu informacji medialnych i materiałów publikowanych przez instytucje finansowe? Chcesz wiedzieć, jaki wpływ Twoje inwestycje mają na środowisko naturalne? Czy instytucje finansowe, którym powierzasz środki, poważnie podchodzą do ryzyka związanego ze zmianą klimatu? Interesuje Cię, w jaki sposób obowiązujące i planowane regulacje, mogą pomóc Ci podjąć decyzje dotyczące przeznaczenia twoich pieniędzy z uwzględnieniem czynników niefinansowych?

Podczas organizowanego przez „Odpowiedzialnego inwestora” webinarium z udziałem Stanisława Stefaniaka, analityka z Fundacji Instart, odpowiemy na te oraz inne pytania, jakie mogą zadawać sobie zarówno indywidualni inwestorzy na giełdzie papierów wartościowych, osoby oszczędzające na lokatach bankowych, jak i te inwestujące w ramach funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Tematy, które poruszymy podczas webinaru:

  • Wiele twarzy odpowiedzialnego inwestowania
  • Co odpowiedzialne inwestowanie znaczy w kontekście zmiany klimatu?
  • Materialność środowiskowa a materialność finansowa.
  • Jakie są najważniejsze obowiązujące i planowane regulacje w obszarze zielonych finansów? (Dyrektywa o raportowaniu niefinansowym (CSRD), Taksonomia, Rozporządzenie SFDR, Benchmarki)
  • Jakiego rodzaju informacje o ich podejściu do kwestii klimatu oraz ESG muszą publikować emitenci instrumentów finansowych i instytucje finansowe, oraz gdzie ich szukać?
  • Jak ocenić czy dana spółka giełdowa lub produkt inwestycyjny oferowany przez fundusz inwestycyjny jest odpowiedzialny?
  • Jaki wpływ mają przedsiębiorstwa i produkty finansowe na klimat i środowisko?
  • Odpowiedzialne inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych indywidualnie, a inwestowanie za pośrednictwem funduszy emerytalnych.
  • Ryzyko greenwashingu — czy obecne przepisy skutecznie mu przeciwdziałają?

Prelegent: Stanisław Stefaniak — doktorant w dziedzinie nauk prawnych na UAM w Poznaniu, gdzie ukończył studia prawnicze i studiował filozofię. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Zdobywał doświadczenie z zakresu doradztwa prawnego i regulacyjnego dla instytucji finansowych pracując dla wiodących kancelarii. Obecnie pracuje jako analityk w Fundacji Instrat.

Spotkanie poprowadzi Jan Chudzyński, ekonomista rozwoju, autor raportów i analiz, artykułów i wywiadów na temat zrównoważonej gospodarki.

Organizator: Odpowiedzialny Inwestor

Patronat medialny: Zielone Wiadomości

Dołącz: https://www.facebook.com/events/1567378366947884

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading