na YouTube

Więcej niż artykuły

Rozmowy z ekspertami i podcasty na YouTube


                            Autorzy kanału Zielone Wiadomości na YouTube
Odwiedź kanał →
Strona główna » Podcasty » Co wiemy o pestycydach w żywności? | Prof. dr hab. Maria Rembiałkowska

Co wiemy o pestycydach w żywności? | Prof. dr hab. Maria Rembiałkowska

Co naprawdę wiemy o pestycydach w żywności? Czy ich obecność oznacza zagrożenie dla zdrowia?

Jak interpretować wyniki badań żywności i czym różnią się wskaźniki pozostałości używane w toksykologii? Wyjaśniamy także, czym jest tzw. efekt koktajlowy i dlaczego naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na działanie mieszanin różnych substancji.
Gościnią kolejnego programu „Diagnoza: Planeta” jest prof. dr hab. Maria Ewa Rembiałkowska, ekspertka w dziedzinie rolnictwa ekologicznego i jakości żywności. Rozmawiamy o tym, jak pestycydy trafiają do żywności, co mówią najnowsze badania oraz jak konsumenci mogą ograniczyć swoją ekspozycję. To oparta na nauce rozmowa, która pomaga oddzielić fakty od mitów i lepiej zrozumieć, co trafia na nasze talerze.
#pestycydy #toksyny #żywność

Autorzy

Tomasz Hutsch

Dr Tomasz Hutsch – lekarz weterynarii, doktor nauk medycznych, histolog i patofizjolog związany z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Poza działalnością naukową jest popularyzatorem nauki, publicystą oraz promotorem języka i kultury śląskiej.

Maria Ewa Rembiałkowska

Prof. dr hab. Maria Rembiałkowska jest prezesem europejskiej sieci ENOAT (European Network of Organic Agriculture Teachers) oraz wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia Organic Food Quality and Health (FQH). Jest również byłą członkinią Zarządu i obecnie członkinią ISOFAR (International Society of Organic Farming Research) – Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Rolnictwem Ekologicznym. Naukowo specjalizuje się w naukach o żywności i żywieniu oraz badaniach nad rolnictwem i żywnością ekologiczną. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach badawczych zajmuje bezpieczeństwo żywności, w tym obecność pozostałości substancji chemicznych, zwłaszcza pestycydów.
https://ludzie.nauka.gov.pl/ln/profiles/49N20VcuiQ6

Chcesz więcej takich rozmów?

Pomóż nam je tworzyć i rozwijać portal bez kompromisów.