ISSN 2657-9596

Rząd Tsiprasa słabnie. W siłę rosną faszyści

30/11/2015

Rząd Aleksisa Tsiprasa ma coraz większe problemy z prowadzeniem własnej polityki. Koalicja Syrizy i socjalkonserwatywnego ANEL traci kolejnych deputowanych, a następni grożą, że nie poprą nowych reform proponowanych przez rząd. Kością niezgody stała się reforma ubezpieczeń społecznych. Związki zawodowe również opierają się rządom Tsiprasa, zapowiadając w najbliższych dniach strajki.

Jednocześnie spada poparcie dla głównych graczy sceny politycznej. Syriza straciła pięć punktów procentowych od wyborów i może liczyć obecnie na 30,8% głosów. Z kolei centroprawicowa Nowa Demokracja utraciła cztery punkty i cieszy się poparciem 24,9% obywateli. Od wyborów w siłę urosła skrajna prawica i skrajna lewica. Komunistom sondaże pokazują obecnie 7,4% (wzrost z 5,6%), a faszystowskiemu Złotemu Świtowi już 9,4%, co oznacza, że poparcie dla tego ugrupowania wzrosło o 2,4 punkta procentowego.

Wraz z kolejnymi drastycznymi reformami narzuconymi przez Brukselę, a realizowanymi przez socjalistyczny rząd Syrizy należy się spodziewać wzrostu poparcie zarówno dla komunistów jak i faszystów.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading