ISSN 2657-9596

Rząd Tsiprasa słabnie. W siłę rosną faszyści

30 listopada 2015

Rząd Aleksisa Tsiprasa ma coraz większe problemy z prowadzeniem własnej polityki. Koalicja Syrizy i socjalkonserwatywnego ANEL traci kolejnych deputowanych, a następni grożą, że nie poprą nowych reform proponowanych przez rząd. Kością niezgody stała się reforma ubezpieczeń społecznych. Związki zawodowe również opierają się rządom Tsiprasa, zapowiadając w najbliższych dniach strajki.

Jednocześnie spada poparcie dla głównych graczy sceny politycznej. Syriza straciła pięć punktów procentowych od wyborów i może liczyć obecnie na 30,8% głosów. Z kolei centroprawicowa Nowa Demokracja utraciła cztery punkty i cieszy się poparciem 24,9% obywateli. Od wyborów w siłę urosła skrajna prawica i skrajna lewica. Komunistom sondaże pokazują obecnie 7,4% (wzrost z 5,6%), a faszystowskiemu Złotemu Świtowi już 9,4%, co oznacza, że poparcie dla tego ugrupowania wzrosło o 2,4 punkta procentowego.

Wraz z kolejnymi drastycznymi reformami narzuconymi przez Brukselę, a realizowanymi przez socjalistyczny rząd Syrizy należy się spodziewać wzrostu poparcie zarówno dla komunistów jak i faszystów.

Dodał: Łukasz Markuszewski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.